2020’de Twitter’daki en yaratıcı 10 marka

2020 yılının getirdiği tüm zorluklarla beraber pazarlamacılar yaratıcı bir şekilde tüketicilere ulaşmanın yollarını aradılar ve özellikle Twitter’da bazı inanılmaz çalışmalar hazırladılar.

Liz Lenahan, (Scaled Business Marketing Lead, Twitter) ve E.J. Samson (Content and Social Business Strategy lead, Twitter) 2020’nin en ses getiren kampanyalarını seçti.

1. Spor özlemini gidermek için en iyi kampanya:

Twitter’ın seçimi: Gatorade

Canlı spor müsabakaları 2020’de aniden elimizden alındığında, “The Last Dance” kısa sürede yılın spor etkinliği oldu ve hayranların Michael Jordan ve Chicago Bulls’a olan tutkusunu yeniden alevlendirdi.

Resmi bir sponsor olmamasına rağmen bu Gatorade’in parlama zamanıydı. Bu nedenle, zamanı geri çevirmek için NBA ile ortaklık kurdu ve 1998 Finalleri’nin 6. Maçını Twitter’da yayınladı. (Spoiler uyarısı: Bulls altıncı şampiyonluğunu kazandı).

OMD, TBWA \ Chiat \ Day, Optimum Sports ve Swift ile bir araya gelen Gatorade, Twitter kullanıcılarına çok ihtiyaç duydukları büyük spor anını, ikonik “Be Like Mike” reklamlarını izleyiciye sundu.

2. Olumlu değişimi teşvik etmek için en iyi kampanya: 

Twitter’ın seçimi: Uber

Herkesin olduğu yerde kalması istendiğinde, insanları hareket ettirmeye dayalı bir marka buna nasıl tepki verir?

Önce güvenliği belirterek.

Wieden + Kennedy ve MediaCom ile işbirliği içinde, Uber’in şirket içi yaratıcı ekibi #MoveWhatMatters kampanyasıyla hepimizden evde kalmamızı istedi.

Şirket bunun yanında hareket etmeyi asla bırakmadı. Uber sürücüleri, sağlık çalışanlarına, yaşlılara ve muhtaç insanlara 10 milyon ücretsiz yolculuk ve yemek sağladı. 

3. Açıkça konuşan ve ayakta duran kampanya:

Twitter’ın seçimi: Ben ve Jerry’s

Zor bir yıl olduğunu söylemek güç değil. Birçok marka dikkat çekmeyi seçerken, Ben & Jerry’s öne çıkanlardan.

Kimi zaman beyaz üstünlüğünü ortadan kaldırmak için çalışıyor, kimi zaman cinsiyetler arası farklara karşı konuşuyor. Dondurma şirketi adeta Twitter’a tavır sergilemek için geldi.

Diğer pek çok Unilever markası gibi, Ben & Jerry’s de etkisini doğru olanı yapmak için kullandı. Kolay olanı değil.

4. Bizi koltuğumuzdan bağlamak için en iyi kampanya:

Twitter’ın seçimi: Universal Pictures,

Universal Pictures’ın “Trolls World Tour” filminin galasının pandemiye denk gelmesi oldukça güç bir durumdu.

Ancak gösterinin devam etmesi gerektiğini biliyordu. Sektörde bir ilk olarak, film doğrudan isteğe bağlı premium video olarak yayınlandı ve Twitter’da bir canlı izleme partisine ev sahipliği yaptı.

Universal ve iş ortağı ajansı Essence, filmin yapabildikleri tüm yıldız gücünü kullanarak haberi yaymak ve filmin çıkışını kutlamak için Twitter’a girdi. Ve işe yaradı. “Trolls World Tour” şimdiye kadarki en büyük Evrensel dijital yayın haline geldi ve dünyanın dört bir yanından gelen ailelere neşe sağladı.

5. Ev eğlencesini yeniden tanımlamak için en iyi kampanya:

Twitter’ın seçimi: Verizon

İleriye dönük ödeme yapmak, Verizon’un 2020’de uyguladığı basit ve güzel bir konsept.

İş ortağı ajanslar R / GA ve VM1 ile marka, #PayItForwardLIVE ile bir topluluk duygusu yarattı.

Verizon, pandemiden etkilenen küçük işletmelere yardım ederken, hayranları eğlendirerek sekiz hafta boyunca Twitter’da konser ve oyun etkinliklerini canlı yayınladı.

Dave Matthews Band’ın yer aldığı ilk canlı yayın, pozitif marka duygusu kazandı ve bir marka tarafından  yapılan bir Twitter canlı yayını için şimdiye kadarki en yüksek oranı yakaladı.

6. “Gelecekten” en iyi kampanya: 

Twitter’ın seçimi: HBO, Westworld

“Westworld”ün üçüncü sezonunun galasına liderlik eden HBO’nun şirket içi yaratıcı ekibi, Meksika, Brezilya ve ABD’deki hayranlarına uygun bir # Welcometo2058 etkinliği sunmak için Hearts & Science ile birlikte çalıştı.

Bir Twitter uygulaması, IBM’in Watson Personality Insights hizmetiyle iletişim kurdu. Hayranların en son etkinliklerini analiz ettikten sonra, uygulama 2058’de kaderlerini belirleyerek onları kişilik tipine göre eski ve yeni karakterlerle eşleştirdi. 

7. En iyi nostaljik kampanya:

Twitter’ın seçimi: Airbnb

https://twitter.com/Airbnb/status/1293200334832021512

Dünya çapında satış rekorları kıran video mağazaları, biri hariç (BLOCKBUSTER) tümü kapandı. Airbnb, geceyi bu son video mağazasında geçirme fırsatı sunmaya karar verdiğinde Twitter’a giriş yaptı.

8. Kaçırılan anları unutulmaz kılmak için en iyi kampanya:

Twitter’ın seçimi: Chase

https://twitter.com/Chase/status/1254866412847448065

Mezuniyet törenleri her öğrenci için unutulmaz bir an. Chase, Twitter’da canlı olarak yayınlanan ve iki bölümden oluşan bir mezuniyet etkinliği düzenledi. #ShowMeYourWalk, Twitter’da diğer sosyal video platformlarından 44 kat daha fazla canlı yayın izleme elde etti ve öğrencileri hiçbir fiziksel sahnenin kaldıramayacağı şekilde bir araya getirdi.

9. Topluluklarını harekete geçiren en iyi kampanya:

Twitter’ın seçimi: Manny’s Deli

https://twitter.com/mannysdeli/status/1286365250816806912

“Mücadele ediyoruz. Bu akşam en sevdiğiniz şarküteri için siz de destek olun.”

Thx ”, aile şirketi COVID-19’un etkilerini hissetmeye başladığında Dan Raskin’in Twitter takipçilerine gönderdiği mesajdı.

Fresh Content Society’nin yardımıyla, Manny’s Deli samimi ve dürüst bir mesajla komşularından komşuluk desteği göstermelerini istedi.

Ve işe yaradı. Tek bir Tweetle, tüm kanallarda ve medya alımında satışlarda yüzde 1.500 artış, 20 milyon medya gösterimi ve 500.000 etkileşim sağladılar.

10. En iyi “özetleyen” kampanya:

Twitter’ın seçimi: ABD Nüfus Sayım Bürosu

ABD Nüfus Sayım Bürosu, nüfus sayımı anketinin başlatılmasını dikkatlice planlamak için bir yıldan fazla zaman harcadı.

ABD Nüfus Sayım Bürosu, # 2020Census lansmanı için Twitter’ın etkisini kullanarak farkındalık yarattı ve 24 saat boyunca trend sıralamasında üst sıraya sahip oldu.

“2020’nin En İyi Tweetleri” makalesi ilk olarak Marketing.Twitter.com’da yayınlandı.

Kaynaklar:

● Twitter, 26 Mart 2020, ABD

● Fresh Content Society, 14 – 31 Temmuz 2020, ABD

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.