2019’da ilham perisi sizinle olsun

Ülkemizde faaliyet gösteren 330 yerli ve yabancı markayı temsil eden Marka Koruma Grubu (MKG), sahte, kaçak ve taklit konusunda tüketiciyi bilinçlendirmek için “Markanın Gücü Ekonominin Gücü” sloganı ile bir sosyal medya kampanyası başlatıyor. MKG’nin tüketiciyi bilinçlendirme hedefi için sosyal medyayı tercih etmesinde, Türk tüketicilerin sosyal medyada geçirdiği zamanın artışı etkili oldu. “We are social” tarafından yayınlanan 2018 dijital raporuna göre, Türk tüketicisinin ortalama %63’ü sosyal medyada, %67’si internette zaman geçirirken, dünya ortalaması sosyal medyada %42,internetteise %53 şeklinde gerçekleşiyor.

1 dakikada sahte, taklit ve kaçak ürünlere hayır!

MKG’nin, markaları koruyarak Türk ekonomisine sahip çıkmayı hedeflediği sosyal medya kampanyası iki fazda hayata geçirilecek. Birinci faz; tasarımcılar, sanatçılar ve iş insanlarının, kendi emeklerine sahip çıkarak tüketiciden sahte, taklit ve kaçak ürünler almamaları çağrısını kapsayacak, orijinal fikir ve markanın korunmamasının tüketiciye, ekonomiye ve sağlığa zararları anlatılacak. Marka Koruma Grubu Sözcüsü Aslıhan Aydınlık, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Tescilli Markalar Derneği Başkan Yardımcısı Füsun Kuran, Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) Başkanı Sertaç Ersayın, Tasarımcı Arzu Kaprol gibi isimler sosyal medya kampanyasında yer alıyor. Kampanyanın ikinci fazında ise tüketicinin günlük hayatında kendi deneyimleri ile sahte, taklit veya kaçak ürünler kullanması durumunda karşılaşacağı zararlar mizahi bir dille ortaya konulacak ve tüketicinin kendi çıkarımlarını yapmaları sağlanacak. Kampanyanın mesajını içeren maskot ise
tasarımcı Özlem Tuna tarafından Kybele’den esinlenerek hazırlandı.
Yaratıcılığı ve özgünlüğü temsilen, günümüz ilham perisinin Türk versiyonu, 21. yüzyıl Kybele ilham perisi, kampanyanın tüketiciye mesajını iletiyor: “İlham al, orijinali tercih et, sahte, taklit ve kaçaktan uzak dur.”

Gelin hep birlikte ilham alalım, sahte, taklit ve kaçaktan uzak duralım.

Özlem Dalga

Marka Koruma Grubu Danışmanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.