2018’e girerken…

2017 başlarındaki hareketlilik umut vermiş olsa da ikinci çeyrekte referandum ve onun ardından gelen siyasal konjonktür ile yeni bir durgunluk dönemi gördük. 2016 yılı kadar kötü olmasa da 2017 yılı için de sektör adına iyi bir yıl demek maalesef olası değil.

Sektörümüzün etkinlik ayağındaki tedarikçileri olan ses, ışık, görüntü sistemleri gibi teknik firmalar, catering şirketleri, host/hostes, güvenlik, temizlik firmaları, etkinlik mekanları vb. öte yandan sahada ve satış noktasında pazarlama ajanslarının tam ve yarı zamanlı yüksek rakamlardaki istihdam sayıları düşünüldüğünde sektörün daralmasının düşünüldüğünden çok ama çok geniş bir kesimi etkilediğini unutmamak lazım.

Bununla beraber etkinlik, festival, konser vb. gibi marka bazlı sokak etkinliklerinin görece azalması, insanların kabuklarına yani evlerine çekilmeleri (Koza Etkisi / Cocooning Effect) ve mobilin artışıyla birlikte dijital alanda sektörün genişlediğini söylemek mümkün. Yeni jenerasyonların dijitalin içinde doğmaları, özellikle mobilin gelişimine sundukları katkı ve mobiliteyle olan bağları, dijitalin konjonktürlerden bağımsız olarak her dönem yıldızının parladığını ve yükselen bir trend olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Etkinlik alanında daralan sektör, endüstriyi yeni fikirler bulmaya ve paradigmayı değiştirerek markalar için projeler geliştirmek yerine, özellikle festivaller gibi kendi projelerini yaratıp markaları bu projelere dahil etmeye itti. Festivaller önümüzdeki yıllarda da gelişimini ve hacmini büyütecek gibi gözüküyor. Kısa süreli, etkili ve sosyal medya ile ilişkilendirildiğinde erişim sayıları oldukça yüksek olan gerilla aktivitelerde de bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Bir diğer önemli husus, dernek olarak temsil ettiğimiz dört ana sektörün günden güne birbirleriyle daha iç içe girdiğini ve bir entegrasyon sağladığını gözlemliyor olmamız. Özellikle dijital ve etkinlik yönetimi sektörleri koordineli bir entegrasyona sahipler artık. Fijital/Phygital (Fiziksel + Dijital) olarak tanımlanan bu tarz projeleri önümüzdeki günlerde çok daha fazla göreceğiz.

Zuhal Gezer Demirci
DPİD Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ocak 2018 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.