2018’e girerken açıkhava

Adet olduğu gibi her yılın ilk sayısında bir önceki yıl nasıl geçti değerlendirmesi yapmak gerekiyor. 3 yıldır başlığımız “zor bir yıldı” idi. Evet, bu yıl da zor bir yıldı. Açıkhavanın temel değişikler yaşadığını gördük 2017’de.

Bir uluslararası açıkhava şirketi daha (JCDecaux) Türkiye pazarından çekildi. JCDecaux grubuna bağlı olan ve uzun yıllardan bu yana açıkhava pazarının en önemli oyuncularından biri olan Wall İstanbul portföyünü Medya AŞ’nin yönetimine bıraktı. İstanbul’a yeni açıkhava reklam üniteleri ve en önemlisi dijital açıkhava network’ü kazandıracağı söylenen ihalenin 2018 içinde gerçekleşmesini bekliyoruz. 2017’de açıkhavanın etkisinin farkında olan reklamveren ve reklam ajansları, açıkhavanın yaratıcı olanaklarını sonuna kadar kullanarak kampanyalar yapmayı sürdürdü. Yine yaratıcı ve farkındalık yaratan işler gördük açıkhavada. A Awards Açıkhava Reklamları Yarışmasının 14 Mayıs 2018’deki ödül töreninde bir kez daha göreceğiz ve ödüllendireceğiz bu yaratıcı açıkhava işlerini.

Türkiye Açıkhava reklam sektörünün hacmini gösteren Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları raporu için çalışmalar başladı. Açıkhava sektörünün ciro performansını gösteren geleneksel rapor için Ernst& Young çalışmalarını sürdürüyor. Sevindirici olan, Reklamcılar Derneği’nin yayınladığı Türkiye Reklam Yatırımları Raporu’nun da bu yıl uluslararası bir denetim şirketi olan Deloitte tarafından hazırlanacağı haberi oldu. Açıkhava yatırımları bilgilerini toplayarak raporu oluşturan E&Y’ın Deloitte ile işbirliği yapması için Arvak onay verdi. Arvak’ın Türkiye Açıkhava reklam yatırımları rakamı ile RD’nin rakamları arasındaki farkın ortadan kalkacağı ve tek bir rakam üzerinde mutabık kalınacağını bu yıl görebileceğiz.

Türkiye Açıkhava ve reklam sektörü açısından önemli bir haber de Açıkhava Erişim ve Frekans Araştırması’nın kent yerleşim ve ulaşımındaki değişiklikler doğrultusunda yenilenmesi çalışmalarının başlatılması idi. 4 uluslararası araştırma şirketine verilen brief doğrultusunda çalışmalar sürüyor. Şirketlerin önerilerini sunmasının ardından yeni AÇİAK Frekans ve Erişim Araştırması ortaya çıkacak. Bir önceki araştırmanın kapsamının gözden geçirilmesi ve yeni teknolojik olanaklardan yararlanılması sayesinde daha gelişmiş bir araştırmanın ortaya çıkacağını düşünüyoruz. 2018’de Türkiye Açıkhava sektöründe önemli gelişmelerin olduğunu göreceğiz.

Ayhan Tezcan
ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ocak 2018 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.