2017’de programatik %31 büyüyecek

Zenith Programatik Pazarlama Tahmini Raporu’na göre, programatik reklamcılığı önümüzdeki yıl diğer bütün dijital kanallardan hızlı olarak, %31 büyüyecek.

Bugün yayınlanan rapora göre; sosyal medyaya %25, online videoya %20 büyüme öngörülürken, programatiğin ikisinden de fazla büyüyeceği öngörülüyor.

2012’de sadece %13 olan harcama payında ani bir artış görülmüştü. Harcamalar, normal zamanla dört yılda tam sekiz kat büyüdü. Ve hatta 2012’de 5 milyar dolardan 2016’da 39 milyar dolara bir çıkış söz konusu. Yani programatik yılda %71’lik bir büyüme gösterdi.

Rapor, ayrıca büyüme yavaşken sonraki iki yılın üzerinde %28 ortalamayla, 2018’deki toplam harcamanın 64 milyar dolara ulaşacağını söylüyor.

ABD globalde toplam %62’yle 24 milyar dolarla tüm programatik reklam harcamalarını domine ederken, Britanya da 3.3 milyar dolarla ikinci sırada onu takip ediyor.

Zenith Dijital ve İnovasyon Global Başkanı Benoit Cacheux yaptığı açıklamada: “Dijital medya satın alma programatiği başlıca pazarlarda bir kural haline geldi ve daha küçük pazarlar da bu yolu agresif olarak takip ediyor. Mevcut programatik ortamda, nitelikli medya gelişmeleriyle, programatiğin büyümeye devam edeceğine inanıyoruz.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.