2016’nın trendleri

Sektörümüzde maalesef birçok kavramı olduğu gibi “trend”leri de çok çabuk tüketiyoruz. En hızlısından konuşmaya başlıyoruz, ne olduğunu içeriğini doldurmadan hatta bir kere uygulamaya bile geçmeden konuşmaktan yorulup, bir kenara koyuyoruz. IAB Türkiye Yeni Trendler Kurulu olarak da tam bu vizyonla yola çıkarak, konuşulduğu düşünülse de yeterince yalın ve kapsamlı anlatılmayan trendleri sektörle paylaşabilmek için kolları sıvayarak belirlediğimiz alanlarda whitepaper’lar hazırlamaya başladık. Sitemizden bu çalışmalara ulaşabilirsiniz.

2016 yılı için de pazarlama ve reklam alanında çalışanların yakından takip etmesi gerektiğini düşündüğümüz başlıkları sıralayacağım.

Data: “Ne Big Data’ymış kardeşim” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak sıkılmadan, üzerine düşmemiz gerek. Yıl içerisinde sadece laf değil hayata geçen uygulamalarını, medya ve reklam alanındaki platformlarını daha çok duyacağız.

Programatik: Amerika’da dijital satın almanın %55’i, Avrupa’da ise neredeyse %35’i Programatik üzerinden geçiyor. Şu anda Türkiye’de %3-5 arasında olan bu oranın 2016’da ciddi artış göstermesini bekliyoruz.

Native: O mecranın doğasına formatına uygun içeriklerle yer alabildiğiniz bir model. Eskilerin Advertorial dediği modelin tüm display alanlara uygulanabilir hale gelmesi esas gücü.

Multiple/Cross Screen: Prime time’da ülkemizde %52 tüketicinin aynı anda en az 2 ekran kullandığı günümüzde, tüketiciyi mecralar arasında yakalamak için ekranlar arası entegre kampanya modellerini daha çok uyguluyor olacağız.

Always On: Bütün dijital mecralar bizi, kampanya bazlı iletişimden, sürekli iletişim modeline doğru sürüklüyor. Markaların tüketicileriyle sürekli iletişimde kalabilmesi için de yapılanmasını buna göre yenilemesi gerekiyor.

Internet Of Things: İnternete bağlı, bizimle ve birbirleriyle iletişim kurabilen cihazlar artık uzak bir gelecek değil. Teknolojisini geliştirmek bizim işimiz değil ama bu cihazların marka için kullanımlarını ve mecra olarak değerlendirilmelerine kafa yorması gerekenler bizleriz.

Trendleri konuştuğumuz değil, uyguladığımız bir yıl olmasını diliyorum.

 

Cüneyt Devrim

IAB Türkiye, Yeni Trendler Yürütme Kurulu Başkanı

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Ocak 2016 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.