2015’in en yaratıcı reklamları – Bölüm 2

Tor Myhren, Pete Favat, Amir Kassaei, Chloe Gottlieb ve Jason Kreher 2015’te en yaratıcı buldukları kampanyaları seçtiler.

 

 

Campaign, 2015 sona ererken deneyimli kreatif direktörlerden kendi ajansları tarafından hazırlanmamış ve yaratıcı buldukları kampanyaları anlatmalarını istedi.

Daha önce de David Lubars, Tham Khai Meng, Judy John ve Rob Reilly en yaratıcı buldukları işleri seçmişti. Buradan ulaşabilirsiniz.

Tor Myhren
Grey Worldwide CCO

Seçimi: Geico, “Unskippable”
Ajansı: The Martin Agency

“Reklamcılık her zaman, insanların kaçınmak istediği davetsiz misafir olmuştur. Eğer bana inanmıyorsanız, internetteki ‘skip’ (reklamı geç)’butonu bunu her gün kanıtlıyor. Evet, şimdi insanlar gerçekten saniyeleri sayıyorlar, beş, dört, üç…, ta ki sizin hayatınızın işinden ‘klik’leyip kaçana kadar. İşte Geico’nun ‘Unskippable’ reklamının yılın favori reklamım olmasının sebebi bu. Geçip gidin diyorlar ve siz bunu yapamıyorsunuz. Aslında siz yüksek sesle gülüp içtiğiniz kahve burun deliklerinizden fışkırırken, yemek masasındaki köpek sizi fazladan bir 90 saniye daha ekrana kilitliyor. Dev Geico logosu da tüm bu zaman boyunca ekranın tam ortasında oluyor. Bu fikre bayıldım, sektörün en az seksi medya alanını alırken bu onu internetteki en komik içeriklerden biri haline getirmiş.”

 

 Pete Favat
 Deutsch North America CCO’su

 Seçimi: “Foo Fighters Rockin’ 1000”
 Ajans: Fabio Zaffagnini ve 1,000 Foo Fighters fanı

Gelişen reklamcılıkta benim için en ilginç şey internet sayesinde toplumun genelinin dünyanın en gelişmiş reklam ajanslarından daha yaratıcı hale gelmesi. Buna en iyi örnek, Foo Fighters Rockin’1000. Bu yıl gördüğüm en orijinal ve paylaşılacak işlerden biriydi. Geçen sene için, ALS’in ‘Ice Bucket Challenge’ işini söyleyebilirim.Bu sene ise, işte bu iş.

Bazı insanlar bunun bir reklam olmadığını düşünebilirler. Ama burada hedefin Foo Fighters’ın İtalya’da küçük bir kasabaya gelip çalmasıydı ve işe yaradı. Foo Fighters’ın dikkati çekildi.

Sektörümüzün önünde giden meydan okumalara bayılıyorum. İnsanların paylaşmak istedikleri şişler yapıp oyunumuzu bir adım ileri taşımalıyız çünkü artık geçerli para birimi: Paylaşılabilirlik.”

 

 

Amir Kassaei
DDB Worldwide CCO

Seçimi: Under Armour, “I Will What I Want”
Ajansı: Droga5

“Biz DDB’de, yaratıcılığın, insanlığın ve teknolojinin kesişiminde yer alarak etkili markalar yaratılabileceğine inanırız. The Under Armour kampanyası, insan                 içgörüsünün kullanıldığı, yüksek bağlılıkla planlanan ve uygulanan ve teknolojinin tüm olanaklarının kullanıldığı bir örnek.”

 


Chloe Gottlieb
R/GA ECD ve Başkan Yardımcısı

Seçimi: Squarespace, “Dreaming with Jeff”
Ajansı: Wieden + Kennedy New York

“Hikaye anlatıcılar ve start-up’lar arasındaki muhteşem işbirliği 2015’te olan yeni bir şey değil. Apple, Disney, Google, HP gibi Amerika’nın en favori markalarının marka bilinirliğini oluşturmak için yaptıkları klasik kampanyaları unuttuk sanırım. Bu şirketler garajlarda başlarken, Squarespace’in kurucusu Anthony Casalena da basit, zarif web sitesi tasarımı sunan bir vizyonla işe bir yurt odasında başlamıştı. Wieden & Kennedy New York’la çalışmaya başladığında Casalena, “Ne kadar vahşi ya da garip olursa olsun herhangi bir fikrin Squarespace’de güzel ve anlamlı bir şekilde sunulabileceğini gösterecek bir kampanya yapmak istiyoruz” demişti.

2015’teki kampanyalar arasında “Dreaming with Jeff”in garip ve beklenmedik olmasını çok sevdim. Kampanya, izleyiciyi Jeff Bridge’in ninnilerden oluşan ‘Sleeping Tapes’ albümünü yaratması yolculuğuna çıkararak  Squarespace’in nasıl kullanıldığını gösteriyor.  Squarespace’i kullanarak albümün internet sitesini yapıyor, DreamingWithJeff.com ve albümlerini internet sitesinden satıyor. Bu belki de Super Bowl reklamları arasında em ilginciydi. Bu kampanyanın tüm parçaları, keyifli bir demonun başarılı bir örneği için birlikte çalışiyorlar. Umuyorum ki bu çalışma cesur müşterilere yeni brief’leri için ilham kaynağı olur.”

Jason Kreher
Wieden + Kennedy Portland Kreatif Direktörü

Seçimi: Wu Tang Clan, “Once Upon a Time in Shaolin”

“Benim bu seneki favorim Wu Tang “Once Upon a Time in Shaolin”in fiziksel kopyasını piyasaya sürmesiydi. Herkesi iTunes’suz ve canlı yayınsız müziğin geleceği ve tanıtımı üzerine düşünmeye sevk etti. El işlemesi bir kutuda, sözlerin ve hikayelerin olduğu deri kaplama bir kitapla sadece bir single albüm ve samuray saçmalığı. Delilik! Bu büyük hamlede, bu ahbaplar yıllardır edindiklerinden daha fazla dikkat, para ve saygıyı kazandılar. En yüksek teklifi verenin, fiyatı yükseltmeye çalışan bir palyaço olduğunun ortaya çıkması çok yazık. Ama o bile, bu gezegende bir yerlerde Ghostface’in Cher’le düetinin olması gerçeğini bozamaz.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.