Site icon Campaign Türkiye

2015’in en yaratıcı reklamları – Bölüm 1

David Lubars, Tham Khai Meng, Judy John ve Rob Reilly, 2015’te en yaratıcı buldukları kampanyaları seçtiler.

2015 sonra ererken Campaign, reklam endüstrisinin en yaratıcı isimlerine bu yılın en yaratıcı reklamlarını sordu. Tek şart kendi ajansları tarafından hazırlanmamış olanları seçmeleriydi. Alınan cevaplar şaşırtıcı ve ilham vericiydi.

Yazının 2. bölümünde Tor Myhren, Pete Favat, Amir Kassaei, Chloe Gottlieb, Jason Kreher‘in seçimleri yer alıyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tham Khai Meng
Ogilvy & Mather Worldwide CCO

Seçimi: Shiseido, “High School Girl?”
Ajans: (In-house)

“Arnie ve onun ‘Terminator’deki parlak, likit, insanımsı yaratıklı günlerinden beri, dijital kandırmaca oldukça aşina hale geldi. Dolayısıyla CGI (Computer-generated imagery) ya da post-prodüksiyon kullanılmadan yapılmış bir şey görmek muhteşem. Bu seneki favori reklamım Japon Shiseido’dan geldi. Bir grup oğlanın nasıl kızlara dönüştüğünü anlatıyor.

Ama burada bilgisayar düzenlemeleri yok, tamamen Shiseido kozmetikleri ile yapılmış ve reklam filminin büyüsü de burada. İzlemesi rüya gibi: olağanüstü bir kast, muhteşem bir kamera çekimi, ses tasarımı ve düzenleme. Eğer Godzilla’nın ‘Jurassic Park’tan daha çekici olduğunu düşünüyorsanız, çok seveceksiniz.”

 

 

 David Lubars
 BBDO Worldwide Başkanı ve CCO’su

Seçimi: Honda, “The Other Side”
Ajans: Wieden & Kennedy London

“Benim 2015’te açık ara favorim Wieden & Kennedy London’ın Honda Other Side reklamıydı. BMW için yapmak istediğimiz ama yeterince teknolojiye sahip olmadığımız için yapamadığımız birçok şeyi başarmış. Bu işe bayıldım ve kıskandım.”

 

 

 Rob Reilly
 McCann Worldgroup Global Kreatif Başkanı

Seçimi: Pope Francis, “The People’s Pope”

“Yaşlı, ölmekte olan bir markaya yeni bir nefes aldırmak zorlu bir mücadeledir, hele bunu marka itibarıyla ilgili ve finansal bir krizle karşı karşıyayken yapmak daha zordur.

Bu, Papa Francis, Katolik Kilisesi’nin CEO’su olduğunda karşılaştığı vahim bir durumdu ve bundan yaratıcılığı kullanarak sıyrıldı. Dünyanın en eski markalarından birinde gelenekleri yıkarak dramatik bir geri dönüş başlattı.   Katolik Kilisesi’nin çekirdek görevlerinden biri olan, fakirlere yardım etmeye ve markadaki kendi kendi mütevazı konumuna yeniden odaklandı. Ses tonunu yasaklamadan hoş görmeye doğru değiştirdi. Ve “İnsanların Papa’sı” (People’s Pope) olma yolunda sosyal medyayı harika bir biçimde kullandı, hayranlarıyla sayısız selfie çektirdi. ”

 

 

 

Judy John
Leo Burnett Canada CEO ve CCO’su
         

Seçimi: Geico, “Unskippable”
Ajans: The Martin Agency

“Pre-roll’un dahice bir kullanımı… İlk 5 saniyede, tasarruf ve Geiko hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri veriyorlar ve siz tam reklamı atlamak üzereyken “Bu Geico reklamını atlayabilirsiniz çünkü neredeyse bitti” diyorlar ama bitmiyor.

Ve siz donakalmış insanların ustalıklı performanslarıyla büyülenirken, anlatmaya devam ediyorlar: “15 dakika %15 tasarruf etmenizi sağlayabilir.” Elinizde olmadan ne olacağını merak ederek izlemeye devam ediyorsunuz ve köpeğin ailenin akşam yemeğini yemesiyle ödüllendiriliyorsunuz ya da asansör kapılarının açılmasıyla. Performanslar komik ve beklemeye değiyor. Logo komedinin bir parçası. Akıllıca. Eğlenceli. Aptalca. Dahice.”

 

 

 

Exit mobile version