artwork

2012’nin en çok ödül alan medya ajansları açıklandı

10 sene önce

0

1999 yılından beri her yıl yayınlanan ve yılın en çok ödül alan ajanslarını kendi puanlama sistemiyle sıralayan The Gunn Report, geçtiğimiz günlerde 2012’nin en çok ödül alan medya ajanslarını açıkladı. Listenin en üst sırasında, geçtiğimiz 7 yılda olduğu gibi OMD yer aldı. Network, en çok puanı Manning Gottlieb OMD’nin Google “voice search” işi gibi 2012 yılında yayınlanan ve dünya çapında ödüller kazanan kampanyalarından elde etti.

Google Voice Search reklam kampanyası, OMD’yi zirveye taşıyan işlerden biri oldu.

Mindshare bir kez daha ikinci sırada yer alırken Universal McCann, 2011 için yayınlanan raporda beşinci sırada bulunan Ogilvy & Mather’ı yerinden ederek bu yıl ilk beşe yeni giren tek medya ajansı oldu. 2012’nin en çok ödül alan reklamvereni ise Coca-Cola oldu. Coca-Cola’yı sırasıyla McDonald’s ve Ikea takip etti. Yılın en çok ödül alan medya grubu ise WPP’ye bağlı GroupM oldu.

Yayınlanan listeye göre, ABD geçtiğimiz yılın en çok ödül alan ülkesi olurken İngiltere ikinci, Hindistan ise üçüncü olarak ABD’yi takip ettiler. Listede en çok puan alan kampanyalar ise BBDO Proximity Berlin’in Daimler için hazırladığı “Smart eBall”,  OMD Denmark’ın McDonald’s için yaptığı “coin hunting” ve Manning Gottlieb OMD’nin Google için hazırladığı “voice search” oldu. Listede ikinci sırada yer alan Mindshare’in en çok ödül alan işiyse, Pepsi/My-Shelter Foundation için Mindshare Philippines ve BBDO Guerrero tarafından hazırlanan “bottle lights” çalışması oldu.

The Gunn Report For Media, global ve ulusal çaptaki 37 ülkede düzenlenen ödülleri içeriyor. Rapor ayrıca, 2012’nin ödül kazanan kampanyalarında dijital ve sosyal medyanın daha fazla kullanıldığını vurguluyor.

2012’nin en çok ödül alan medya ajansları

1. OMD  331 puan

2. Mindshare  229 puan

3. Starcom Mediavest Group  218 puan

4. MediaCom  183 paun

5. Universal McCann  148 puan