artwork

2. Reklam Konseyi

3 yıl önce

0

Reklam sektörü ile devlet arasındaki ortak hedef ve iş birlikteliklerinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmakta. Bunda en önemli pay, sektör STK’ları ile Ticaret Bakanlığı’nın arasındaki sürekli ve düzenli bilgi paylaşımını destekleyen, açık iletişimi gerçekleştiren sektör temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin.

Bunun en son örneklerinden biri geçtiğimiz sene lansmanı yapılan Reklam Konseyi. Henüz yapılanma evresinde olan bu platformun hedeflere yönelik üretkenlik sürecine girmesi için yoğun bir çalışma başlamış durumda. 29 Aralık 2020’de yapılan 2. Konsey toplantısında bu hedefler ve sorumluluk alanları daha da netleşti.

Sektör sorunlarının derinlemesine irdeleneceği ve sonucunda çözüm yollarının önerileceği bu inisiyatif ve bağlı çalışma gruplarını yoğun bir gündem ve çalışma takvimi beklemekte. Çalışma gruplarının içeriklerini sektör STK’ları yani RVD, RD, IAB Türkiye, MMA Türkiye ve RÖK, Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda oluşturacak; devlet ve paydaş STK’lar la birlikte bu konular üzerinde çalışacak.

Son yıllarda yaşadığımız tecrübeler bizlere, sağlam temellere ve gerekçelere oturtularak devlet gündemine alınan konuların daha hızlı netlik kazandığını ve çözüme ulaştığını gösterdi. Hele ki sektör profesyonellerinin özveriyle yürüttükleri STK görevlerinde, çalıştıkları kurumlardaki şapkalarını bir kenara koyarak sektör gelişimi için sarf ettikleri çabalar burada gerçekten çok değerli. Bu da Bakanlık tarafından görülüyor ve olumlu geri dönüşler de yaşanıyor.

Reklam Sektöründe STK faaliyetleri ve devletle iş birliktelikleri çok anlamlı ve umut verici. Ancak umutların gerçeğe dönüşebilmesi de topyekûn sektör profesyonellerinin konuya eğilmesi, çözüm arayışında aktif rol alması, kısaca emek vermesiyle mümkün. STK’lardaki bir avuç insanın ortaya koyduğu bu gönüllü çabanın yükü, sektörün profesyonellerinin katılımı ve katkısının artmasıyla hafifleyecektir.

Sektörün iyiliği, geleceği için bu çok önemlidir. Sektörle ilgili tüm paydaşların Konsey çatısı altında toplanması gerçekleşmiş gözüküyor. Şimdi bu paydaşların sahip oldukları STK unvanlarının haklarını vermek üzere sorumluluk üstlenmeleri, bu sorumluluğu yerine getirmek için de gayret göstermeleri zamanıdır.

Alınan kararların ve yapılacak çalışmaların arkasına konulacak samimi gayretlerin, bir sonraki konsey toplantısında, paydaşların ortak başarısı ve gururu olacağı unutulmamalıdır. RVD ile Reklam Üzerine…

 

Ergun Ermutlu

RVD Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlanmıştır.