artwork

“13. Geleceğin Sineması” yarışmasını kazanan 20 senaryo belli oldu

8 yıl önce

0

TÜRSAK Vakfı tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 13.’sü düzenlenen “Geleceğin Sineması” yarışmasında kazanan 20 senaryo belli oldu.

Bu yıl 13.sü düzenlenen Geleceğin Sineması yarışması, öğrencileri, daha iyi projeler hayal edebilmeleri için motive etmeyi ve hem senaryo yazımı hem de film yapım aşamasında desteklemeyi amaçlıyor. “Kısa Kısa Beyoğlu” temalı 86 tane kısa film projesinin başvuruda bulunduğu yarışmada bu yıl 20 senaryo ödüle layık görüldü. Yarışmada her yıl, sinema dünyasından senarist, yönetmen, yazar, yapımcı, akademisyen ve oyunculardan oluşan ön ve ana jüri olmak üzere iki jüri değerlendirmede bulunuyor.

Bu yıl ön jüride yer alan Muzaffer Hiçdurmaz, Doğa Can Anafarta, Adnan Ekinci, Ali Tanrıverdi ve Alper Çağlayan’ın elemesinden geçen 39 proje, 14 Haziran 2016 tarihinde ana jüriye sunuldu. Burçak Evren, Sevinç Baloğlu, Semir Aslanyürek, Hilmi Etikan, Hatice Aslan, Timur Savcı, Gökhan Mutlay, Selçuk Yavuzkanat, Ahu Türkpençe, Cem Altınsaray ve Deniz Doğan’dan oluşan ana jüri tarafından ikinci kez değerlendirilen senaryolar arasından seçilen 20 proje ise ödüle layık görüldü.
Ödüle layık görülen 20 proje, film yapım desteği olarak para ödülü alırken, aralarından seçilen en iyi 3 proje ise para ödülünün yanı sıra sponsor kurumlar Fono Film’den kurgu ve Linka’dan kamera desteği alacak. Ekim 2016 tarihine kadar çekim süresi olan 20 kısa film, ana jüri tarafından ikinci bir jüri değerlendirmesine girecek. Değerlendirme sonucunda dereceye giren ilk üç kısa film ek para ödülü almaya hak kazanacak. Kazananlara ödülleri ve plaketleri sanatçıların ve basının katılımıyla gerçekleştirilecek özel bir ödül töreninde takdim edilecek.

Yapım desteği alacak 20 Senaryo

2+2 Serkan Uzunyol

20.58 Alper Kot

Azap Muhammed Duman

Beyoğlu Sineması Ömer Ferhat Özmen

Beyoğlu2yu Dinlemek Gani Nalbant

Cumartesi Düşü Alper Kızılboğa

Deli’l Ersin Demirel

Görünmez Adam Süleyman Demirel

İnsan Çiftliği Altuğ İşler

Karşılaşma Burhan Sarper Arı

Kasetin B Yüzü Ömer Ferhat Özmen

Komşu Görkem Bakıcı

Kültürlerarası Mehmet Talha Akhan

Memorium Berk Bayrak

Pasaj Pasaj Beyoğlu Ayşen Öztekin

Ragıp Ayberk Ersürmeli

Rengarenk Yağmurlar İbrahim Doğan

Sümbül Apartmanı Gizem Akar

Taksi Halil İbrahim Akça

Yargıç Cemil Uluç Muslu

Ekipman ve Post Prodüksiyon Desteği Alacak 3 Proje

2+2 Serkan Uzunyol

Beyoğlu Sineması Ömer Ferhat Özmen

Kültürlerarası Mehmet Talha Akhan