artwork

12. Kırmızı Ödülleri sahiplerini buldu

9 yıl önce

0

Reklam ve iş dünyasının önemli isimlerinin buluştuğu 12. Kırmızı Ödülleri, 27 Mayıs 2015 tarihinde Zorlu PSM’de düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

Basın reklamlarında yaratıcılığın artırılmasını özendirmek, reklam ajanslarının, çalışanlarının ve reklamverenlerin başarılarını belgeleyip, ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından bu yana düzenlenen Kırmızı’nın ödül töreninde büyük ödüllerden Kıpkırmızı Bölge’yi Otizm Vakfı işiyle Ankara’da SvStudios alırken, Kıpkırmızı’nın sahibi Jeep Türkiye işiyle Leo Burnett İstanbul oldu.

Kıpkırmızı ödülü Jeep Türkiye işiyle Leo Burnett İstanbul’un oldu

Geçtiğimiz yıl itibarıyla ödül törenleri birleştirilen Kırmızı Bölge ve Kırmızı’ya katılan reklam ajansları, bu sene aynı kategori başlıklarında başvuruda bulunarak 44’er kategoride birincilik, özel ödüller ve iki büyük Kıpkırmızı Ödülü için yarıştılar. Jüri Başkanlığını Manajans Thompson’da CEO ve CCO görevlerini yürüten Tuğbay Bilbay’ın yaptığı toplantılarda bölgelerden 38 ajansın 428 reklam içeren 344 başvurusu ve İstanbul’dan 59 ajansın 845 reklam içeren 635 adet başvurusu değerlendirildi. Renkli anların yaşandığı Adana ve İstanbul’daki toplantılar 20 saate yakın sürdü.  Özel ödüller de dahil olmak üzere 1.515 başvurunun yapıldığı 12. Kırmızı’da katılım rekoru kırıldı.

Kıpkırmızı Bölge ödülünü Otizm Vakfı işiyle Ankara’dan SvStudios aldı

Gecenin açılış konuşmasını yapan Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Kırmızı’nın her geçen yıl büyüyen bir gelenek olduğunu söyleyerek, “Her sene bu konuşmayı yaparken artan ilgi ve büyüyen bir gelenekten söz ediyoruz. Bu gece sadece rekorları değil yenilikleri de barındıracak. Kırmızı basın reklamcılığında yaratıcılığı özendirmek ve desteklemek için 12 yıl önce yola çıktı. Biz Hürriyet Ailesi olarak başından beri bu etkinliği size sunmaktan büyük gurur duyuyoruz. Yaratıcılığı destekleme yolunda bizimle birlikte olan ve bu töreni varlıklarıyla renklendiren ana sponsorumuz Filli Boya, sponsorlarımız; Bi Taksi, Doğan Egmont, Dünya Göz, IKEA, Mika Tur, MNG Kargo, Regnum Carya, SİNPAŞ ve Teknosa başta olmak üzere Adana Büyükşehir Belediyesi’ne katılan tüm ajans ve yaratıcı tasarımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Ödül gecesi canlı olarak düzenlenen Doğan Egmont Radikal Canlı Kırmızı yarışmasında, katılımcıların 2 saat içerisinde hazırladığı eskizler, davetlilerin oylamaları sonucunda değerlendirildi. Yarışma kapsamında yapılan oylamada, Elazığ’dan Kreactif Medya’dan Ali Metehan Erdem ve Oktay Aydın birinci oldu.

Reklamcılık Vakfı ve Kırmızı Ödülleri iş birliğiyle bu yıl 7.’si düzenlenen, sadece üniversitelerin iletişim fakültesi reklamcılık bölümü ve güzel sanatlar – görsel iletişim tasarımı fakülteleri grafik bölümünde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olan Genç Kırmızı‘da, öğrenciler bu yıl gerçek bir proje için çalıştılar. Adana Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 22. Altın Koza Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın resmi afiş tasarımı bu yılın Genç Kırmızı konusu olarak belirlendi.

Genç Kırmızı 1.si

31 üniversiteden 321 güzel sanatlar ve iletişim fakültesi öğrencisi, 135 afiş tasarımıyla yarıştığı kategoride, akademisyenler jürisinin belirlediği en başarılı ilk yüzde 10’a giren finalistin ilk 3’ünü Kırmızı Jürisi seçti. Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünden  Nurgül Geçin ve Gürkan Erman Genç Kırmızı ödülünün sahibi oldu. İlk 3’e giren eser sahipleri Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen para ödüllerinin de sahibi oldu. Birincilik ödülü 6.000TL, ikincilik ödülü 4.000TL; üçüncülük ödülü 2.000TL olan yarışmanın ilk 3’e giren eser sahipleri ayrıca davetli olarak Festival’e katılacak. Birinci seçilen afiş, yarışmanın tanıtımı ve katılma çağrısı için ülke genelinde üniversitelere dağıtılacak.

Hürriyet Özel Ödülü kategorisinde yarışma konusu cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken “Cinsiyetçi Söylemlere Son” olarak belirlendi. Katılımcılardan, yarışma için oluşturulan hayali “Cinsiyetçi Söylemlere Son Projesi” için günlük hayata yerleşmiş cinsiyetçi söylemler hakkında farkındalık yaratacak ilan hazırlamaları istendi. Yarışmaya katılan çalışmalar arasından Hürriyet yöneticilerinin oluşturduğu jürinin seçimiyle Publicis Yorum’dan Zeynep Güneş ve Derya Durmaz’ın çalışması ödüle layık görüldü.

Hürriyet Özel Ödülü, Publicis Yorum’dan Zeynep Güneş ve Derya Durmaz’ın çalışmasına verildi

Kırmızı, 12. yaşında farklı bir ödül törenine imza attı. Reklam ajansı ve müşteri ilişkilerini konu alan “Ajans Trük” isimli oyun Semaver Kumpanyası tarafından ödül töreni sırasında sahnelendi. Kısa skeçlerde canlı olarak ödül törenine bağlanan Semaver Kumpanyası oyuncuları Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Mustafa Kırantepe, Sarp Aydınoğlu, Ahmet Kaynak, Merve Dizdar, Merve Dağlı, Sabahattin Yakut, Nilüfer Alptekin, Volkan Muzaffer Sarıöz’ün yönetmenliğinde gerçekleştirdikleri performanslarıyla izleyicilere eğlenceli anlar yaşattılar.

Bu yıl ilk defa verilen Kırmızı Tecrübe Ödülü, reklam sektörüne yıllarını vermiş, yeteneğiyle kendini defalarca kanıtlamış, bilgisiyle nice reklamcıya örnek ve kılavuz olmuş, sektörün yeri doldurulmayacak saygın isimlerinden, TBWA\İSTANBUL çalışanı, 65 yaşındaki Bülent İlterberk’e verildi.

Londralı grup The Beatbox, Kırmızı Ödül Töreni için özel olarak hazırladığı 49 parçalık performansıyla törene enerji kattı.

Canlı reklam alanlarının da kurulduğu 12. Kırmızı, Filli Boya ana sponsorluğu, 22. Altın Koza Film Festivali, Adana Büyükşehir Belediyesi, BiTaksi, Doğan Egmont, Dünya Göz Hastaneler Grubu, IKEA, Mikatur, MNG Kargo, Regnum Carya Golf & SPA Resort, Sinpaş GYO, Teknosa sponsorluğunda düzenlendi.

Tanem Sivar ve Sarp Aydınoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı gecede davetliler, ödül töreninin ardından düzenlenen partide sahne alan DJ Kaan Düzarat’ın müzikleriyle eğlendiler.

 

 12. KIRMIZI ÖDÜLLERİ KAZANANLARI 
KATEGORİ KIRMIZI KIRMIZI BÖLGE
AJANS REKLAMVEREN AJANS REKLAMVEREN
Kırmızı Tecrübe Ödülü Bülent İlterbek
Satış Promosyonu Medina Turgul DDB T. İş Bankası Kültür Yayınları SvStudios Palmet Tours
Profesyonel Ürün / Hizmet Reklam Merkezi (İzmir) Akuzman Havuz
Tablet Reklam Wanda Digital Unilever Cif
Gıda TBWA\İSTANBUL Ülker İçim Toz Puding
Sigorta ve Diğer Finans Medina Turgul DDB Anadolu Hayat Emeklilik
Etiket, Insert, Cover, vb. SvStudios (Ankara) Tadım Pizza
Bilgi Teknolojisi Rafineri Sony Xperia Cosmic Creative (Ankara) Radyo ODTÜ
Tipografi Kullanımı Concept Uluslararası Af Örgütü- sansuruntipografisi.org Reklam Merkezi Coffeemania
Banka ve Bankacılık Tribal Worldwide İstanbul T. İş Bankası Dijital Bankacılık
Otomobil Leo Burnett Istanbul Jeep Türkiye
Ticari Araç McCann İstanbul Volkswagen Ticari Araç
Oto Yan Sanayi, Aksesuar Happy People Project Lassa Kış Lastikleri
Yaratıcı Sayfa Kullanımı Reklam Merkezi Tanyer İnşaat Asma Bahçeler Reklam Merkezi Tanyer İnşaat Asma Bahçeler
Gündem Bağlantılı Geometry Global Uluslararası Af Örgütü – Basın Özgürlüğü
Ev Bakım ve Temizlik Ürünü Concept Boğaziçi Kırtasiye
Happy People Project Koroplast Streç film
Dijital Entegrasyon Concept Uluslararası Af Örgütü – Sansuruntipografisi.org SvStudios Otizm Vakfı
Özel Hedef Kitle Tribal Worldwide İstanbul Vodafone Arena
360° Dijital Reklam SvStudios Tadım Pizza
Radikal Canlı Kırmızı Ali Metehan Erdem-Oktay Aydın/Kreactif Medya
Genç Kırmızı Nurgül Geçin – Gürkan Erman Anadolu Üniv., Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü
Jüri Özel Ödülü Geometry Global Uluslararası Af Örgütü – Basın Özgürlüğü Rekmar (İzmir) Işıkkent Eğitim Kampusü
Reklam Metni Tribal Worldwide İstanbul Vodafone Arena
TBWA\İSTANBUL Akbank Kültür ve Sanat
Dayanıklı Tüketim Ürünü Medina Turgul DDB Siemens
Rafineri Profilo Low Frost Buzdolabı
Sanat Yönetimi Medina Turgul DDB Modern Elektronik Bose SvStudios Club Safari
Medina Turgul DDB Siemens
Kültür, Sanat ve Eğlence Rafineri Yapı Kredi Yayınları Sesli Kitaplar Mandal Ajans (İzmir) İzmir Gourmet Guide
TBWA\İSTANBUL Akbank Kültür ve Sanat
Turizm ve Seyahat SvStudios Protrans Taşımacılık SvStudios Protrans Taşımacılık
Konut Reklam Merkezi Tanyer İnşaat Asma Bahçeler Reklam Merkezi Tanyer İnşaat Asma Bahçeler
İnsan Kaynakları Kreactif Medya (Elazığ) Kreactif Medya İnsan Kaynakları İlanı
İllüstrasyon Y&R Reklamevi Arçelik Ankastre Fırın SvStudios Daghdash Doğa Sporları
Rafineri Yapı Kredi Yayınları Sesli Kitaplar
Dergi Kampanyası Mandalina (Ankara) Türkiye Organ Nakli Vakfı
Gazete Kampanyası Medina Turgul DDB Siemens Mandal Ajans Garote Haşere Kontolü Hizmetleri
Sosyal İçerikli Reklam Concept Uluslararası Af Örgütü -sansuruntipografisi.org Mandalina Türkiye Organ Nakli Vakfı
Manajans Thompson Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği SvStudios Otizm Vakfı
Hürriyet Özel Ödülü Zeynep Güneş – Derya Durmaz Publicis Yorum
Kırmızı-Altın Koza Onur Aşkın
Kıpkırmızı Leo Burnett Istanbul Jeep Türkiye SvStudios Otizm Vakfı