10. yılında IAB

2020 tüm dünyada ve ülkemizde zorlu ama değişimin ve yeni farkındalıkların oluştuğu bir yıl oldu. COVID-19 salgını ile dünyada meydana gelen değişim sonucu yaşanan her global çaptaki olayda olduğu gibi bireylerin dünyayı görme, düşünme ve yaşamlarını sürdürme şeklinde değişiklikler meydana getirdi. Yaşanan tüm bu değişimin uzun soluklu kültürel bir miras oluşturacağı düşünülüyor.

COVID-19 sonrası, tüketici davranışlarında ve pazarlama tepkilerinde yaşanacak bu değişimin kalıcı olacağının farkına varan ve bu duruma hazırlıklı olan markalar bu dönemden daha güçlü çıkacaklardır. Araştırmalar, pandemi sürecinde ve sonrasında tüketici davranışındaki eğilimin sağlıklı yaşam, çevrimiçi alışveriş, dijitalleşme, toplum yanlısı tüketim yönünde olduğunu göstermektedir.

2020’deki zorluklar sonrası 2021’i bir başka umut ve beklenti ile karşılıyoruz. Ancak, gelen yıl dijital sektör için çok daha anlamlı çünkü IAB’nin kuruluşunun 10. yılını kutlayacağız.

Dijital reklamcılık endüstrisinin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi amacıyla 10 yıldır üyelerimiz ile yaptığımız sektöre katma değer yaratan faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

IAB olarak bu bilinçle, dijital reklamcılık ekosisteminde yaşanan global ve ulusal tüm gelişme ve düzenlemeleri takip ederek dijital reklamcılık ve pazarlama endüstrisinde sürdürülebilir büyüme için çalışıyor, pandemi sebebiyle işlerini dijitalle büyütmeye çalışan markalara rehberlik yapmayı hedefliyoruz.

Son 4 yıldır anlattığımız, tedarik zincirinin tamamını internet üzerinden yöneten Dolaysız Markalar ve Dolaysız Marka Ekonomisi yadsınamaz gerçeklik haline geldi.

2021’de Yürütme Kurullarımız ve Çalışma Gruplarımızla sektörün gündeminde ve ihtiyacında olan konuları ele alarak fayda yaratmaya devam edeceğiz.

Yıl boyunca insan kaynağı, marka güvenliği, veri, kişisel bilgilerin gizliliği, çerezsiz dünya, hukuki gelişmeler, dijital ses, artırılmış gerçeklik, yapay zeka gibi birçok konuda webinar, araştırma, rapor, canlı yayın ve eğitim programlarımı hazırlayarak paylaşacağız.

Böyle bir dönemde IAB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralmış olmanın ve sektörümüz adına birlikte çalışacak olmanın heyecanı içindeyim.

Önce sağlık diyerek sektör paydaşlarının tek ses, birlik ve dayanışma içinde olacakları bir sene dilerim.

 

Ayşen Akalın

IAB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.