artwork

10 yıldır çizgimiz belli; Dijital

3 yıl önce

0

Özellikle pandemi döneminde çılgın bir hıza ulaşması nedeniyle dijital reklamcılığın nereden nereye geldiğini dinliyor, okuyor, konuşuyoruz. Bu konuda en fazla sözü ve anlatacak hikayesi olan 10 yıldır dijital reklamcılığın gelişimi için çalışan IAB olsa gerek.

10 yılda reklamcılık da ekosistem de çok değişti. Satın alma ve planlama data ve programatik ağırlıklı gelişti. Sosyal medya çeşitliliği, influencer, performans pazarlaması planlamanın ayrılmaz parçası haline geldi. Veriden esinlendiğimiz yaratıcı reklam çalışmaları, mobil, e-ticaret kullanıcı deneyimini en iyi noktaya çıkarmak için kilit noktalar başında gelir oldu. Yepyeni iş pozisyonları ve yeni görevlerle tanıştık ve en önemlisi dijital reklam yatırımları TV ve basının ardından 3. sırada iken 1. sıraya yerleşti.

10 yıl önce dernekleşen IAB, tüm bu öğrenim ve dönüşüm sürecinde önce dijital mecranın önem ve potansiyelinin anlaşılması, sonra da sektörün sağlıklı ve sürdürülebilir gelişiminin sağlanması için çalıştı. İnternet medya ölçümlemesi, dijital reklamların ödüllendirildiği MIXX Awards yarışması, sektöre nitelikli insan kaynağı kazandırmayı hedefleyen Boğaziçi Üni. BÜYEM işbirliği ile düzenlediğimiz sertifikalı eğitimimiz, Unichallenge Dijital Öğrenci İşleri kampı, yetkinlikleri artıran dikey eğitimlerden araştırmalara, seminer ve webinarlara kadar birçok alanda sektöre katma değer yaratan faaliyetler gerçekleştirdi.

10. yılımızda IAB sektörde veri üreten, yön veren, idari otorite tarafından görüşlerine başvurulan bir dernek olarak çalışmalar yapmaya devam edecek. Dijital Pazarlama İletişim Platformu’nda (DPİP) diğer sektör dernekleri ile Reklamın Ekonomiye Etkisi Araştırması’nı sunacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin “Direct Brand” haritasını çıkarmayı ve tedarik zincirlerini internet üzerinden yöneten Dolaysız Markalar’ın deneyimlerini paylaşacakları bir etkinlik planlıyoruz. Eğitim, ölçümleme, güvenli reklam ve marka güvenliği, sorumlu yayıncılık, reklamda kalite, hedefleme, şeffaflık, yeni mecralar ve değişen reklam formatları, hukuki düzenlemeler, regülasyon ve kılavuzlar önümüzdeki dönemlerde gündemimizde yer alacak konuların başında gelecek.

İyi ki doğdun IAB, her yerden her ekrandan dijital olduğumuz daha nice 10 senelere.

Ayşen Akalın 

IAB Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!