10 maddede ajans CEO’luğu dersi

Martin Agency’nin CEO’su Matt Williams, 3 yıldır sürdürdüğü bu görevde yaşadıklarını ve bu yaşadıklarından çıkarttığı 10 önemli dersi paylaşıyor.

Tebrikler! CEO oldunuz. İşte büyük ofisiniz, yüksek maaşınız ve ah tabii, bu da öğrenme eğriniz. CEO’luğa kendinizi ne kadar hazırladığınızın, ne kadar çok şey bildiğinizin hiç önemi yok, bu işi aldığınızda her zaman hazırlıksızsınızdır ve hiçbir şey bilmiyorsunuzdur.

Ben bunu 3 yıldır yaşıyorum. Birçok hata yaptım, bazı doğru şeyler yaptım ve pek çok şey öğrendim. İşte bunlardan en önemlileri:

1  İnsanlar düşündüğünüzden daha ______. Burayı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Daha dirençli, zeki, kendini işine adamış, iyi niyetli, itaatkar, güvenilir… Ayrıca daha bencil, ne düşündüğünü belli etmeyen, şüpheci ve inatçı da olabilirler. Kısacası onlar insanlar. Ve sizinle olan iletişimlerinde, erdemlerini göklere çıkarabilirler çünkü CEO ile olan her etkileşim önemli bir andır. Bu etkileşim anlarında stresi hiçbir zaman yok edemezsiniz ama biraz olsun azaltabilirsiniz. Bu anları pozitif enerjiye çevirin. Çalışanlarınızdan en iyisini almanıza yardım edecek ve doğru şeyi yapmayı engelleyecek politik gürültüyü azaltacaktır.

2 Şimdi yapın. Ben ince eleyip sık dokuyan biriyim. “Bunun hakkında biraz düşüneyim, sana dönüş yapacağım” tarzında bir adamım. Önemli kararlar esnasında, bu o kadar kötü bir şey değil. Ama bu düşünüp taşınma işi günden güne konuların birikmesine ve bu da strese yol açar. Ve herkesin kararınızı bekliyor olması, şirketinizi felce uğratabilir. Kararlarınızın %90’ı hızlıca alınabilir. Karar alın ve uygulayın. Etrafınıza bulaşıcı bir hız ve enerji yayacaktır.

3 Eve gidin. İş size tatil fırsatı vermeyecek, sizi eve erken yollamayacak, günlük mesai saatleri koymanıza izin vermeyecek. Her zaman yazılacak başka bir e-mail, yapılacak başka bir arama veya incelenecek başka bir PowerPoint sunumu olacak. Evinize gidin. Çocuklarınızla, eşinizle, arkadaşlarınızla vakit geçirin. Gülün.  Uyuyun. Geri döndüğünüzde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Eskiden “4 yıldır tatile çıkmadım” demek böbürlenme ibaresiyken, bugün bir başarısızlık itirafı.

4  Durum bildiğinizden daha kötü. Kimse kötü haberleri getiren kişi olmak istemez. Çalışanlarınızın kötü şeyler olduğunda size güvenle anlatabilecekleri bir ortam yaratmalısınız. Güvenilir danışmanlar bulun ve onları yakınınızda tutun. Eğer çalışanlarınız da size problemleri söyleyemezlerse, eh gerisini siz düşünün…

5 Kötü şeyler olacaktır. Bu işin doğasında var. Çoğu şey sizin suçunuz olmayacaktır. CEO olmanın büyük bir kısmı beklenmeyen sürprizlere cevap verebilmektir. Sizi, kendinizi içinde bulduğunuz belayla yargılayan, nasıl cevap vereceğinizi görmek isteyen çok insan var. İlerleyin. Krizlerdeki fırsatı bulun ve enerjinizi kendinizi üzgün hissetmek için harcamayın.

6 İnsanlara gerçeklere bağlı kalarak güvenin. Özellikle de gerçekler nahoşsa… Zor durumlar ortaya çıktığında ya da ani değişimler gerektiğinde belirsizlik için zamanınız olmayacaktır. Çalışanlarınız ilerlemek için sizin dürüst fikrinizi, yönetiminizi ve eleştirinizi isterler, sadece övgülerinizi değil. Bu onlara enerji verip, daha iyi yapacaktır.

7  Yalnız değilsiniz. En nihayetinde siz sorumlusunuz ama yalnız olmak zorunda değilsiniz. Harika insanlarla çevrilisiniz. Onlara güveninizi gösterin. Şirketin stratejik mücadelelerini ve beklentilerini onlarla paylaşın, onlara büyük amaçlar ve başarı elde edebilecekleri alanlar verin.

8  Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Kırılganlık, liderliğin yeni değeri. Zayıflıkla aynı şey demek değil; bu, insanlık. Deneyin. Çalışanlarınızı “Bilmem, sen ne düşünüyorsun?” diyerek cesaretlendirin. “Asla yanılmayan CEO” idealinin nesli tükendi. Bu iş, ulaşılmaz mükemmeliyetlerin yarattığı beklentiyle kendinizi üzmenizi gerektirmeyecek kadar baskı ve stres içeriyor zaten.

9  Yapılacaklar listeniz fazla uzun. Bir CEO bana, yapılacaklar listesini 20’den 3’e indirdiği zaman etkili bir yönetici olduğunu söylemişti. Gerçekten önemli konulara odaklanabildiğinizde çalışanlarınız da daha verimli ve güçlü olacaklar, şirketinizi hedeflere doğru daha hızlı bir şekilde ilerletebileceksiniz ve işinizden daha fazla zevk alacaksınız.

10 Dünyadaki en şanslı insan sizsiniz. Sevdiğiniz bir şirketin geleceği size emanet edilmiş. Size başarılı kişilerden güvenilir bir takım yaratma şansı verilmiş. Ve size vizyonunuzu gerçekleştirebilecek bir otorite verilmiş. Bu tarz bir özgürlük, çok az şanslı azınlığa verilir. İşinizdeki eğlenceli tarafı bulun, birçok zorlukla çok can sıkıcı olduğu zaman bile. Ve ders alın. Emin olun siz öğrenmeyi devam ettirdiğiniz müddetçe siz ve şirketiniz daha iyi olacaksınız.

Matt Williams     
Martin Agency CEO’su

 

*Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Haziran 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.