Zuckerberg: “Sosyal medyada telepatiyle mesaj paylaşabileceğiz”

Onun ne düşündüğünü düşünebiliyor musunuz? Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e göre bir gün sosyal medya kullanıcıları telepatik yollarla mesaj paylaşabilecek.

Zuckerberg, bir saat süren sosyal medya üzerine soru-cevap faslında fütüristik iddialarda bulundu. Facebook kullanıcısı Marcel Rukeltukel’in bir sorusuna, “Bir gün inanıyorum ki teknolojiyi doğrudan kullanarak düşüncelerimizin tamamını birbirimize gönderebileceğiz,” cevabını verdi ve ekledi: “Bir şey düşündüğünüzde eğer hoşunuza giderse, bunu çabucak arkadaşınıza yollayıp onun da deneyimlemesini sağlayabileceksiniz. Bu, üst düzey bir iletişim teknolojisi olacak.”

Saf bir bilimkurgu gibi görünebilir; fakat telepatik iletişim teknolojisini kullanmak, Lowe Profero’dan Neil Ramsden’e göre tümüyle uygulanabilir.

Ajansın reklam direktörü Neil Ramsden, “Şu an halihazırda Viyana’daki üç kişi zihin kontrolüyle protez bacaklarını kullanarak yürüyebiliyor ve birkaç yıl içinde tanımlama yetisi ve düşüncelerin aktarımı, teknolojik gelişim açısından mantıklı görünüyor. BMW en son 7 serisinde çoktan jest kontrolünü geliştirdi ve zihin kontrolü, Star Trek günlerinden bu yana giderek daha da yaklaşmış bulunuyor” dedi.

Peki eğer telepatik mesaj gönderme mümkün olsaydı reklamcılar yaklaşımlarını nasıl değiştirirlerdi?

Ramsden, mizaca duyarlı reklamcılığın zaten var olduğuna dikkat çekti ve Jaguar’ın bu haftaki kalabalığın bileklik mesaj ayarlama sensörüyle analiz edildiği Wimbledon Şampiyonası’ndan alıntı yaptı: “Belirli düşünceleri tercüme etme ve Facebook vasıtasıyla gönderme dünyasına girmek, büyük bir sıçrama gibi görünmez. İletişim teknolojilerinin bize iletişimin sezgisel formlarına izin verdiği kadar, reklamcılığın daha ustaca formlara ihtiyacı olacak.”

Ramsden sözlerine ise şöyle devam etti: ” Reklamcıların daha pasif bir rol almaları gerekecek. Bu da tutkunu oldukları markaları savunacak iletişimcilere bağlı olacak ve marka reklamcılığına doğrudan cevap veren bir medya soruşturma devrimine öncülük edebilecek. Bir anahtar soru da gelecekte reklamcıları kontrol edebilmek için veri gizliliği yasalarının zihin gizliliği yasalarına dönüşüp dönüşmeyeceği üzerine.”

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.