Yükselen yıldız: Lokal arama

İnternette aradığımız bilgiye ulaşmak çok önemli. Ancak bunun da ötesinde ne zaman, nerede ve nasıl aradığımız da giderek daha fazla önem taşıyor. Kullanıcılar, işletmeler ve nihayetinde tüm internet ekosistemi için daha rafine sonuçlarla verimli bir süreç oluşturmak anlamına geliyor. Doğru bilgiyi, doğru kişiye doğru zamanda ulaştırmak mobille birlikte yükselen bir trend halini aldı.

Google ABD’de Ipsos MediaCT ve Purchased ile birlikte gerçekleştirdiği Tüketicilerin Yerel Arama Davranışlarını Anlamak (Understanding Consumers’ Local Search Behavior) araştırmasında bu konuda önemli ipuçları var.

Mayıs 2014’te açıklanan araştırma sonuçlarına göre yerel aramaların beşte dördü arama motorları üzerinden gerçekleşiyor. Akıllı telefonlarda yüzde 54’lük bir kesim mağaza saatlerine bakarken, yüzde 53’ü ise mağazalara nasıl ulaşabileceğini araştırıyor. Yüzde 50’lik kesim ise mağaza adreslerini arıyor. Bu sonuçlar ve özellikle mağazalara nasıl ulaşılabileceği sorgusu bize yerel aramaların yerel ticarete doğrudan etkisini gösteriyor. Bilgisayar ve tablet üzerindeki araştırmalarda ise yüzde 45’lik kullanıcının aradığı ürünün mağazada olup olmadığını, yüzde 42 oranında çalışma saatlerini ve yüzde 38’lik bir kısmın ise yerel mağazanın adresini aradığını gösteriyor.

5000 kullanıcı ile gerçekleştirilen bu araştırma aynı zamanda tüketicilerin hareket halinde yaptıkları araştırmalarla sonuca ulaşmak istediğini gösteriyor. Araştırmada yüzde 51’lik akıllı telefon kullanıcılarının araba ve otobüs gibi araçlarda sorgulamaları gerçekleştirdiği ortaya çıkıyor. Bu araştırmanın pazarlama profesyonellerine bakan kısmında mobil cihazlara verilen reklamların önemi belirgin hale geliyor. İşletmelerin Google Places üzerinde yer almaları pazarlama açısından yaşamsal öneme sahip.  Ayrıca lokal aramaların yüzde 18’lik bir kısmı siparişe yönlenirken lokal olmayan aramalarda bu yüzde 7’ye düşüyor.

Pazarlamanın ve nihayetinde başarının formülü tüketicilerin lokal beklentilerine daha fazla kulak kabartmaktan geçiyor. Aranan işletme olmanın sırrı da burada gizli.

 

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

Twitter: @bulenthicsonmez

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Haziran 2014 sayısında yayınlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.