Youtube’dan coronavirüs videolarına reklam kısıtlaması

Youtube, coronavirüs hakkında bir çok spekülatif bilginin yer aldığı videoların ardından coronavirüs hakkında siteye yüklenen videolardan reklam geliri elde edilmesini yasakladı. Youtube 2019 yılında toplam 15 milyar dolar reklam geliri elde etmişti.

Yani konu hakkında bilgisi olup olmadığına bakılmaksızın coronavirüsü hakkında içerik yükleyenler bu videolardan para kazanamayacak. Coronavirüs hakkında pek çok asılsız videonun dolaşımda olması sebebiyle Youtube coronavirüsle ilgili reklamlardan içerik üreticilerinin para kazanmamasına karar verdi.

The Verge’de yer alan habere göre Firmanın ürün müdürü Tom Leung, “Corona virüsü hassas bir konu. Virüs hakkındaki videolar aksi bir açıklamaya kadar içerik üreticilerine para kazandırmayacak” dedi.

Bazı içerik üreticileri ise videolarında ‘coronavirüs’ sözcüğünü kullanmadan virüs hakkında videolar çekerek yapay zekayı kandırmaya çalışıyor fakat bu yöntem işe yaramıyor.

Profesyonel haber kanallarının coronavirüs hakkındaki yayınlarından reklam olmaya devam edecek çünkü söz konusu kanallar reklamları kendileri sağlıyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.