YouTube’da iklim değişikliğini reddeden videolara reklam veren markalar

YouTube’da ‘küresel ısınma’ veya ‘iklim değişikliği’ başlıklarıyla arama yapan kişilere yanlış bilgilendirme önerileri verildi. Samsung, L’Oreal gibi markalar ise YouTube’da iklim değişikliğini reddeden videolara reklam verdi.

Yeni raporda, ‘küresel ısınma’ veya ‘iklim değişikliği’ platformunda arama yapan kişilere yanlış bilgi önerileri verildiği ortaya kondu.

Samsung ve L’Oréal, farkında olmadan YouTube’daki iklim yanlış bilgilendirme videolarına karşı reklam veren bir dizi küresel marka arasında yer alıyor. Aktivist grup Avaaz tarafından yapılan yeni bir araştırma, YouTube’un tavsiye algoritmasıyla milyonlarca izleyiciyi iklim reddine uğramış videolara yönlendirdiğini keşfetti.

“Küresel ısınma” veya “iklim değişikliği” araması yapan kişilere, “Bir Sonraki” özelliği ve öneri çubuğunda (mobil uygulamada veya sağda videonun altında bulunan) iklim reddi filmleri için öneriler verildiğini tespit etti. (ekranın yan tarafında). Video örnekleri arasında şunlar yer alıyor: “Gerçek bilim adamı: iklim değişikliği bir aldatmaca” ve “CIA bilgi uçurucu iklim mühendisliği aşılama tehlikeleri ve 9/11 hakkında konuşuyor”. Diğer bir olaysa, iklim değişikliğinin baskın faktörü olan CO2 emisyonlarının bu konudaki ezici bilimsel literatürün aksine bir inanç olmadığının iddia edilmesiydi.

YouTube, anasayfasına düşen videoları, kullanıcıların sitede izlediklerinin büyük çoğunluğunu yönlendirirek ve öneri algoritmaları oluşturarak, kullanıcıların bu platformda geçirdiği toplam sürenin yaklaşık% 70’inden sorumludur.

Avaaz’ın raporuna göre, “küresel ısınma” arama terimi için en iyi 100 ilgili videonun altısından biri (% 16) yanlış bilgi içeriyor. Ayrıca YouTube, iklim değişikliğini reddeden videoların yanı sıra WWF gibi çevreye duyarlı gruplardan bile reklam yayınlıyor. Greenpeace ve Yeryüzü Dostları, YouTube’u iklim yanlış bilgilendirmesini teşvik etmeye çağıran bir dizi çevresel grup arasında yer alıyor. Carrefour, Decathlon, Ecosia, Greenpeace İspanya, L’Oréal, Nikin, Samsung ve WWF, Avaaz’a reklamlarının bu videolara eşlik ettiğini bilmediklerini doğruladılar. Hepsi YouTube’u hemen harekete geçmeye çağırdı.

Conscious Advertising Network sözcüsü, markalaraı, reklamlarının nereye gittiğine dair “sert, uzun bir bakış” atmaya çağırdı. “Platformlar tarafından nefretin endüstriyel ölçekte para kazanıldığı gibi, yanlış bilgilendirme ve iklim inkârı artık markalar tarafından yanlışlıkla finanse edilen büyük bir iştir. İklim konusundan daha da acil durumula karşı karşıya kaldığımız soru ise: daha tehlikeli olan yanlış bilgi biçimi mi? “

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.