Youtube savaşmaya devam ediyor

YouTube, markaların kendisiyle reklam ilişkilerini sona erdirmelerine neden olan çocuk güvenliği endişelerini azaltma çabalarını sürdürüyor. Özellikle reşit olmayan kullanıcılarının izlediği videoların altındaki yorumları devre dışı bırakıyor.

AT&T, Hasbro, Nestle, Disney ve Epic Games bir bloggerın YouTube videolarının altındaki pedofili içeriği taşıyan linkleri fark edip yayınlamasından sonra sitedeki içeriklerini geri çekme kararı almıştı. Yorumlar özellikle reşit olmayanların ilgilendiği videoların altındaydı.

YouTube bir süredir bu tür mesajları siliyordu; 10 milyonlarca yorumu zararlı bularak yayından kaldırdı. Silme, engelleme çabalarına devam etmek isteyen YouTube, eylemini genişletiyor; Reşit olmayan kullanıcılar için içerik oluşturan parterlerinin tamamına yorum alanı açmayacak. Resmi blog sitesinden yayınladığı yazıda: 18 yaş altı kişiler için yayın yapan içerik üreticilerinin yorum alanlarını YouTube’un sunduğu araçlarla aktif şekilde modere etmeleri gerekeceğini yazdı. YouTube, içerik üreticilerinden yorum alanlarını bu tür kötü davranışları sergileyenlerden arındırmaya çalışmalarını istiyor ve ekliyor; partnerlerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz, bu tür davranışları sergileyen hesapları yakalama yeteneğimiz her gün artıyor.

Google’ın sahibi olduğu platform, yorum engelleyici araçların kötü niyetli yorumları önceki sürümünden iki kat daha iyi algılayacağını ve kaldıracağını bildirdi.

Çevrimiçi ortamda çocuk güvenliği ile ilgili ciddi açıklar olduğu açık. ABD Federal Ticaret Komisyonu, TikTok’a 13 yaş ve altı çocukların kişisel bilgilerini yasa dışı olarak topladığı için 5.7 milyon dolar para cezası vermişti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.