artwork

Yılbaşı öncesi alışveriş dönemine dair beklentiler

1 sene önce

13

E-ticaretin yükselişe geçtiği pandemi dönemi dijitalin alışverişteki rolünü sağlamlaştırdı. Online alışverişe ağırlık verdiğimiz pandemiyle geçen bir buçuk yılda özellikle indirim dönemleri kritik bir önem kazandı. Google’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre Türkiye’de her 5 tüketiciden 3’ü alışveriş için indirim günlerini bekliyor. Geçen yılın istatistikleri de bu yılın alışveriş dönemine dair bazı ipuçları veriyor.

IAB Türkiye’nin Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Raporu’na göre 2020 yılında dijital yatırımlardan %54 ile en yüksek payı alırken, TV’nin payı düşerek %36 oldu. En fazla büyüyen reklam kanalı ise %60 ile video reklamlar oldu. Aramalar da geçtiğimiz sezon yükselişe geçti; süpermarket aramaları iki katına çıkarken, kozmetik ve beyaz eşya gibi kategoriler de payını artırdı. Geçtiğimiz sezonun dikkat çeken bir diğer konusu da indirim dönemlerinin uzunluğu oldu. Markalar kampanya dönemlerini uzatırken kullanıcıların da indirimlere ilgisi sürdü.

Bu yıla dair beklentiler de 2020’deki trendin katlanarak devam edeceği yönünde. Hem satın alma ve ürün keşif oranları hem de dijitalde geçirilen süre şimdi bile 2020 seviyesinin üzerine çıkmış durumda.* Tüketicilerin yeni markaları denemeye olan iştahı da pandemi döneminde yükseldi. Google’ın yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin %80’i bu yıl daha önce hiç alışveriş yapmadıkları bir markadan ürün satın aldığını söylüyor.** İnsanların yarısı hâlâ online kanallardan alışveriş yapmıyor olsa da, geçen yıl 52 milyona ulaşan e-ticaret ziyaretçi sayısı mağazaların trafiği artırmak için dijitale yönelmesi gerektiğini gösteriyor. Tüm bu nedenlerle geçtiğimiz yıldan farklı olarak, alışveriş pastasından daha fazla pay almak için bu yıl mağazaların da yarışa dahil olduğunu göreceğiz.

Bu analiz ve istatistiklerin sonucunda dijital odaklı bir alışveriş sezonunun bizleri beklediğini söylemek mümkün. Bu noktada 4 ana konuya dikkat eden markalar kazançlı çıkacak: İletişimde geç kalmamak için doğru zamanlama, kalabalıkta kaybolmamak için yaratıcılıkta videonun rolü, aralık ayındaki ikinci fırsat dönemi ve tüm kanalları analiz ederek omnichannel çözümleri sunmanın gerekliliği.

*”YouTube Culture and Trends Raporu: 2021 yılında alışveriş döneminde neler farklı olacak?” (Think with Google). ** Akıllı Müşteri Araştırması (Smart Shopper Research), Google, Cint (2021) / Kantar (2020+2019), base 2021/2020, Ev&Yaşam kategorisi

Alpagut Çilingir

Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.