Yılbaşı alışverişinde mobil etkisi

Sonbahar ve kış mevsimi özellikle yılbaşı dönemiyle belki de en çok alışveriş yaptığımız aylar. Pek çoğumuz yeni yıla hem kendimizi ödüllendirerek hem de sevdiklerine hediye vererek giriyoruz. Hediye seçmeye çalıştığımız bu süreçte markalar da seçilen olmak için doğru zamanda, doğru yerde ve doğru ürün ve teklifle bizlerin karşısına çıkmaya çalışıyor.
Geçtiğimiz yılbaşı döneminde Ipsos’un Facebook için yaptığı bir araştırma, Türkiye’de yılbaşı alışverişlerinin yüzde 16’sının Ekim ayında veya öncesinde başladığını gösteriyor. Yüzde 21’lik bir kesim ise, alışverişe Kasım ayında başlıyor. Bu veriler markaların da yılbaşı alışverişine yönelik iletişimlerini yılın son üç ayında sürdürmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.
Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu ise tüketicilerin keşif yolcuğunun dijitalleşmesi… Özellikle mobil platformlar, en güzel hediye fikrini bulmak ya da ilham almak isteyenlerin başlıca keşif alanı. Nitekim bu keşifler yine büyük oranda mobil platformlarda satışa dönüşüyor. Yılbaşı alışverişi yapan kişilerin %53’ü, mağazaya gitmekten daha kolay olduğu için satın almayı mobil cihazlarından yapıyor.
Bu dönüşüm sadece büyük markalar için değil, küçük işletmeler için de büyük önem taşıyor. Küçük boyutlu girişimlerin mobil platformlarda yer alması artık kaçınılmaz. Platformların da bu işletmelere doğru yöntemleri ve araçları kullanmaları için yardımcı olmaları gerekiyor.
Biz de bu doğrultuda Ekim ayı başında, çeşitli ülkelerdeki 17 Facebook ofisi ve topluluk merkezinde, küçük işletmelerin yılbaşı sezonuna hazırlanmalarına ve satışlarını artırmalarına yardımcı olacak bir eğitim serisi düzenledik. Türkiye’de Facebook İstasyon’da düzenlenen eğitime katılan Türk işletmelerin bu yılbaşı sezonunu nasıl bir gelişimle tamamlayacaklarını merakla ve heyecanla bekliyoruz.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı, ilk kez Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.