Yeni Rakı, Campaign ile İngiltere’ye çıkarma yapıyor

Yeni Rakı ile Fransa’da Haziran ayında düzenlenen 59. Uluslararası Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’ne sponsor olan Mey İçki, ‘global marka olma’ stratejisi kapsamında şimdi İngiltere’ye çıkarma yapıyor. Yeni Rakı, Londra’da Ekim ayının üçüncü haftasında düzenlenecek reklam, PR ve medya dünyasının Oscar’ı olarak tanınan PRWeek, MediaWeek, Campaign Big Awards ve Campaign Media Awards organizasyonunun içki sponsoru oldu. Mey İçki yöneticileri strateji ve hedeflerini Campaign Türkiye’ye anlattı

Elif Göktaş /  Uluslararası Pazarlama Müdürü:

Elif Göktaş

Kurulduğu günden bu yana Mey İçki’nin stratejileri arasında rakı ihracatı önemli bir yere sahip oldu. 2004 yılında Rakı, 20 ülkeye ihraç edilirken bugün Almanya, ABD, İngiltere, Kıbrıs, Irak, Benelux, Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa dahil olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihraç edilmektedir. 2011 yılında Rakı ihracatımız 4 milyon litrenin üzerine çıktı.

Yeni Rakı yalnızca Türkiye’de değil, dünya anasonlu içki pazarında da önemli bir konuma sahip. Uluslararası sektör raporlaru Impact Databank 2011 raporuna göre Yeni Raki anasonlu içkiler pazarında ciro olarak pazar lideri. Global alkollü içkiler pazarında da 14. sırada.

Mey İçki geçen sene dünya içki devi Diageo tarafından satın alındı. Böylece Yeni Rakı Diageo’nun faaliyet gösterdiği ülkelerde ciddi bir dağıtım avantajı yakaladı. Vizyonumuz Türkiye’nin en köklü ve değerli markalarından biri olan Yeni Rakı’nın dünya alkollü içkiler pazarındaki konumunu güçlendirmek ve bir dünya markası yapmak.

Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak anasonlu içki pazarının büyük olduğu ülkeleri ve onların diasporalarını hedef aldık. İkincil olarak ise Akdeniz kültürüne yakın olan ve alkol tüketiminin yüksek olduğu, yeniliklere açık olup trend yaratabilecek ülkeleri hedefledik. Yurtdışında Yeni Rakı’nın iletişim platformu olarak ise son yıllarda Türkiye’nin ve Avrupa’nın yükselen trendi haline gelen İstanbul’u belirledik. Geleneksel ve modernin buluşma noktası olan ve birçok kültürün izleri ile kendi ruhunu yaratan bir şehir olan İstanbul’u uluslararası pazardaki Yeni Rakı iletişiminde kullanmaya başladık.

En büyük ihracat pazarımız olan Almanya’da 2011 yılı sonundan beri ‘Spirit of Istanbul’ temalı iletişim kampanyamızı sürdürüyoruz. 20 Ekim’de Berlin’de yaklaşık 2000 kişinin katılmasını beklediğimiz ‘Spirit of Istanbul’ festivalini gerçekleştireceğiz ve İstanbul’un ruhunu Berlin’e taşıyacağız. Almanlara rakının meze, müzik, arkadaşlar ve mubabbet eşliğinde nasıl keyifle tüketildiğini göstereceğimiz Spirit of Istanbul etkinliğinde Türk mutfağının en leziz örnekleri, müzik, nargile, dans performansları, yemek atölyeleri ile rakıya dair her şey sunulacak. Yeni Rakı düzenlediği bu etkinlik ile bir dünya markası olma yolunda önemli bir adım daha atmış olacak.

Bunlara ek olarak Almanya’nın büyük şehirlerinde yer alan ideal meyhane kültürünü yaşatacak Türk restoranlarına da Yeni Rakı ile destek vermeye başladık. Örnek restoranlar seçip buralarda düzenli aktiviteler gerçekleştiriyoruz. ‘Spirit of Istanbul’ iletişimine önümüzdeki dönemde Amerika, İngiltere, Yunanistan, Benelux ve Doğu Avrupa ülkelerinde de başlayacağız.

Nevra Ülkü  / Mey İçki Uluslararası Marka Müdürü:

Nevra Ülkü

Almanya’ya ek olarak geçtiğimiz Mayıs ayında Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı ile Kıbrıs’ın ilk rakı festivalini düzenledik. Festival süresince 20 restorandan fazla noktada eğlenceler düzenledik. Kapanış gecesinde ise Girne limanı içinde ilk defa sahne kurarak Dolapdere Big Gang konseri ile festival finali yapıldı. 9 gün süren etkinliğimizi bundan böyle her sene gerçekleştireceğiz.

Ayrıca bu sene Haziran ayında Yeni Rakı ile dünyanın en büyük yaratıcılık festivali olan 59. Uluslararası Cannes Lions Festivali’nde birbirinden keyifli etkinliklere imza attık. Festival Sarayı’nın terasına kurduğumuz meyhane ile dünyanın en önemli reklamcı, tasarımcı, pazarlamacı ve trendsetter’larına Türk mezeleri eşliğinde rakı denettirdik. Cannes sokaklarında fasıl eğlencesi düzenleyip, açılış ve kapanış galalarında da rakı tadımı gerçekleştirdik.

Cannes Lions tecrübemiz ile birlikte bu sene Yeni Rakı markasının bilinirliğini arttıracak ve trendsetter’lar tarafından denenmesini sağlayacak aktivitelerde daha fazla yer alarak global marka olma yolunda birçok proje gerçekleştireceğiz. Ekim ayının üçüncü haftasında Londra’da uluslararası başka bir önemli etkinlik olan, PR ve medya dünyasının Oscar’ı olarak adlandırılan PRWeek, MediaWeek, Campaign Big Awards ve Campaign Media ödüllerinde dünyanın en iyi medya ve reklam şirketlerinin yanı sıra birçok ünlü simanında katıldığı gecelerde Yeni Rakı olarak içki sponsoru olarak boy göstereceğiz. Her gece ödül töreninin devamında yapılacak olan ve katılımın binin üzerinde olacağı partilerde klasik sunumumuz ile birlikte, ilk defa Cannes Lions’ta sunduğumuz ve dünya şampiyonu olan Tolga Germiyanoğlu’nun hazırlayacağı sakızlı ve kavunlu rakı kokteylleri ile de yer alacağız.

Tüm bunların yanında rakı adabını, geçmişini, mekanlarını, geleneklerini, yerel ritüellerini anlatan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Rakı Ansiklopedisi’nin İngilizce, Almanca ve Fransızca çevirileri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu ansiklopedi ile bu sene Paris’te düzenlenen Gourmand Cookbook Awards’ta ‘Spirits’ (Distile Alkollü İçkiler) kategorisinde birincilik aldık. Ansiklopedinin yanında rakıyı yurtdışında daha doğru anlatabilmek hazırladığımız ‘Rakı: Spirit of Istanbul’ kitabımız da yakında Avrupa ve Amerika’da piyasaya çıkacak.

2020 yılına kadar Yeni Rakı’yı tam anlamıyla bir dünya markası yapmayı vizyonumuz olarak belirledik. Ciro bazında lider olduğumuz global anasonlu içkiler pazarında satış hacminde de lider olmayı hedefliyoruz. Bunun için de yurtdışındaki pazarlama faaliyetlerimizi arttırarak sürdüreceğiz.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.