Yeni normal her gün değişiyor

Mercedes-Benz Türk olarak pandemi sürecinin başladığı günden bu yana çalışma takvimimizi en az değişiklikle devam ettirmeye özen gösterdik. Üretim harici alanlarda görev yapan birçok ekiplerimizde 17.03.2020 itibarıyla “evden çalışma” uygulamasına geçtik. Zorunlu haller olmadıkça yüz yüze toplantıları yapmama kararı aldık. Bunun yerine video konferans veya tele konferans seçeneklerini kullanıyoruz. Bu aşamada verimli bir çalışma akışı sağlayabildik. Çünkü söz konusu duruma karşı teknolojik altyapımızı ve eğitimlerimizi çok öncesinden tamamlamıştık. Pandemi öncesinde haftada bir gün evden çalışma yöntemini kullandığımız için bu sisteme yabancı değiliz zaten. Evden çalışacak şekilde mesai saatlerimizde herhangi bir değişiklik olmadı. Evden çalışma modelimizi ofis çalışanlarımız kapsamında hala uygulamaya devam ediyoruz.

Üretime verdiğimiz aranın sona ermesinin ardından Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda her konuda azami özen göstererek gerekli tüm önlemleri aldık. Bu önlemlerin hepsi alındıktan sonra üretimimize başladık. Risk oluşturabilecek her durum için önlem alındı, örneğin asansörleri sadece engelli çalışanlarımız ya da yük taşıyanlar kullanabiliyor, o zaman bile uymaları gereken birçok kural bulunuyor. Çalışanlarımızın yemeğe iniş saatleri, oturma düzenleri gibi pek çok detay yeniden belirlendi. Yemekler artık özel kutular içinde dağıtılıyor ve çalışanlar yemeklerini pleksi seperatörlerle bölünmüş masalarda izole bir şekilde yiyor. Tüm çalışanların giriş kapısından itibaren; üretim alanları, ofisler ve ortak alanlar da dâhil olmak üzere şirket içinde her zaman maske takmaları zorunlu hale getirildi. Tüm lokasyonlardaki çalışanlarımız için Hoşdere Otobüs Fabrikasında maske üretimine başladık. Günde 3.000 adede kadar çıkan maske üretimi gerçekleştirerek 65.000 adedin üzerinde maske üretimine ulaştık.

Yeni Normal” olarak adlandırılan durum her gün değişiklik gösteriyor. Bundan sonra ne olacak diye baktığımızda; şirketimizin öngördüğü yeni trendler doğrultusunda, online sistemlere ve dijitale geçiş sürecimizin hızlanacağını düşünüyoruz.

Bu süreçte sürekli dünya ve Türkiye gündemini takip etmek bizler için çok daha fazla önem taşıdı. Sorun yaşanabilecek her alanda acil müdahale edebilmek için hızlı ama doğru kararlar almamız gerekiyordu. Kurallar ve uygulamaların değişimi ya da tedarik akışındaki aksamaları da kontrol edebilmek için bu önemliydi. Bunları dijital ortamda yapıyor olmak hayatımızdaki en büyük değişim oldu.

Pandemi sürecinde iletişim çalışmalarımızı ve kampanyalarımızı da sürdürdük. Bayilerimiz tüm süreç boyunca açık kaldı. Müşterilerimize birtakım kolaylıklar ve bu süreçteki alımlarında avantajlar sağlamak için çeşitli kampanyalar ve uygulamalar başlattık.

Otomotiv sektöründe tüm markalar söz konusu salgına karşı aynı durumda. “Yeni Normal” olarak adlandırılan durum her gün değişiklik gösteriyor. Bundan sonra ne olacak diye baktığımızda; şirketimizin öngördüğü yeni trendler doğrultusunda, online sistemlere ve dijitale geçiş sürecimizin hızlanacağını düşünüyoruz. Tüm dünyadaki organizasyonumuz adına deneyim biriktiriyoruz. Bu süreçte hayatın devam edebilmesi adına lojistiğin önemini bir kez daha gördük. Bu alanda otonom araçların yükselişe geçebileceğini söyleyebiliriz.

 

Miray Kutlu
Mercedes-Benz Türk Kurumsal İletişim Müdürü

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.