Yeni nesil yaratıcıların mesleki tatmini önemsenmeli

W+K’de yaratıcı yönetmenlik görevini tamamlayan Jason Bagley, Creative Megamachine isimli gelişmekte olan bir yetenek eğitim programı başlattı.

Wieden + Kennedy Portland’da 16 yıl çalıştıktan sonra, eski yaratıcı yönetmen Jason Bagley, 2020’nin yılın büyük bölümünü, ajansların en yeni nesli elinde tutmasının neden bu kadar zor olduğunu anlamaya çalışarak geçirdi.

Y ve Z kuşağının terfilere, daha fazla faydaya ve daha iyi ücrete rağmen reklam sektöründeki mesleki gelişim eksikliği nedeniyle iş yerinde kendilerini tatminsiz hissettikleri sonucuna ulaştı.

Bagley: “Bunların hiçbiri uzun vadeli tatmin getirmez. Uzun vadede onları gerçekten tatmin eden şey; kendini geliştirme ve kişisel gelişim, her gün biraz daha iyi olmaktan kaynaklanan günlük dopamin damlası.” dedi. Endüstrinin uzun zamandır eğitimle ilgili “boğul ya da yüz” yaklaşımında olduğunu ve bu nesil için işe yaramadığını da sözlerine ekledi. “Sektörün tarihsel olarak sağladığından daha yüksek düzeyde bir mentorluk ve eğitim bekliyorlar, buna ihtiyaçları var.” dedi.

Böylece Bagley, reklam endüstrisindeki genç yaratıcılar için dünyaca ünlü yaratıcıların düşünce süreçlerinden, stratejilerinden ve tekniklerinden faydalanmaları için bir koçluk ve mentorluk programı olan Creative Megamachine’ı yarattı.

Program 8 hafta sürdü ve Bagley tarafından yönetildi. İşlenen konular arasında nasıl güçlü bir yaratıcı metin yazılabileceği ve nasıl yaratıcı yönetmen gibi düşünülebileceği yer aldı. Bagley, çalışanlarına eğitim sağlamak için ajanslarla ortak olmak istediğini belirtmişti.

Bagley sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yönetici yaratıcı yönetmenler, eskiye göre daha gergin çünkü müşteri talepleri artmaya devam ederken işlere ayrılabilecek zaman ve bütçeler azalmaya devam ediyor. Sadece genç yaratıcılarla geçirmek isteyecekleri bir zaman yok. Bu genç nesil yeteneğe sahibiz ve deneyimleri sebebiyle geçmiş nesillerin yapamadıkları şeyleri yapabilecekler ancak onları yüzüstü bırakıyoruz.”

Sabrina Sanchez

Campaign US Muhabiri

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.