Yeni Motorola kampanyası telefon alışkanlıklarımıza göz attırıyor

Yeni Motorola kampanyası artık herkesin başına gelen, aşina olduğumuz şeyleri gösteriyor. Kasada ilerlemeye çalışırken ya da bir kapıdan geçerken, bavullarımızı havaalanına taşırken ya da kaldırımdan yürürken önümüzde yürüdüğünü zanneden, donmuş halde duran, akıllı telefona yapışmış gözler.

Elbette ki, modernleşen ve gelişen yaşamın sıkıntıları bunlar. Ancak, akıllı telefon bağımlılığı ve özellikle de girilen katatonik durum çok daha büyük sorunlara neden oluyorsa? Daha da kötüsü, sözde bu yaşamı geliştirici aygıtları kullanmamız, bizi ceplerimizde bu küçük ekranlar olmadan önceki gibi önemli yaşam deneyimlerinden alıkoyuyorsa?

“Sadece bir saniye”

Yeni Motorola reklamı ile izleyiciye sorulan sorular bunlar. Ogilvy & Mather tarafından yaratılan reklamlar, telefonlarımızı kontrol etmek için “sadece bir saniye” istediğimiz zaman, bilincimizin nasıl da kapandığına tanıdık ama şaşırtıcı bir bakış sunuyor. Çünkü bir saniye asla bir saniye olarak kalmıyor. Bu süre zarfında, dakikalar geçtikçe, cep telefonu zombileri etraflarındakilere yalnızca bir engel teşkil etmiyor, aynı zamanda kendilerine zarar veriyor.

Kampanyanın ilk reklamı olan “Real People”, eski Candid Camera şovunu anımsatan bir deneme sunuyor. Eline akıllı telefon yapıştırılmış bir manken, metro merdivenlerinin üstünde veya bir hotdog arabasının önünde, Manhattan’ın etrafındaki çeşitli trafiğe kapalı yerlerde sabitlenmiş durumda. Yoldan geçenler, hareketsiz New Yorker’ın gerçek mi değil mi olduğunu anlamak için yakınlaştıklarında, cep telefonunun ekranındaki şu mesajı görüyorlar: “Günde kaç kez böyle görünüyorsun?

Yeni Motorola reklamı

Kampanyanın ikinci filmi ise “Hello Vacation”, belki de komik değil, daha da dokunaklı bu film. Video, Amerikalıların dünyanın en güzel ve egzotik yerlerinden bazılarında tatil yaparken, telefonlarının ekranına bakmaktan deneyimin her dakikasını nasıl kaçırdıklarını gösteriyor.

Motorola, bu kampanyayı akıllı telefonun 10. yıldönümüne ithafen ve akıllı telefon kullanımının bir akıllı telefon bağımlılığı gibi olabileceğini öne süren kanıtlar ile hayata geçirdi. Marka, “Daha iyi bir telefon-yaşam dengesinin bizi çevremizdeki insanlara ve çevreye daha fazla ve daha bağlı hale getirdiğine inanıyoruz. Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların akıllı telefon davranışlarını incelemelerini istiyoruz” dedi.

Motorola aynı zamanda web sitesinden telefon bağımlılığınızın derecesini ölçebileceğiniz bir test de yayınladı.

Künye

Reklamveren Motorola
Ajans Ogilvy & Mather

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.