Yeni liderlik ve iletişim

2008 ekonomik krizinden bu güne yaşanan ve yaşanmakta olan gelişmeler, siyasette, iş dünyasında ve sivil toplum kuruluşlarında yeni bir liderlik modelinin ana hatlarını da çizmiş bulunuyor:

• Yöneticinin “söyledikleri” ile kurumun “yaptıkları” arasındaki mesafe kapanmalı. Yani artık şu çok konuşulan “iyi bir hikâye anlatmak” meselesi tek başına yeterli değil. Tüketiciler, müşteriler ve paydaşlar, yaptıklarıyla örnek olan kurumlar istiyorlar.

• Sürekli ve sistematik iletişim, yeni liderlik için kaçınılmaz, ancak alçakgönüllülük ve samimiyet de şart. Bir yöneticinin açık, net ve dürüst olması, gerektiğinde olumsuz mesajları bile açık yüreklilikle ilgili tüm taraflarla paylaşabilmesi gerekiyor.

• Bir başka özellik, dinleme, analiz etme ve uyum sağlama becerisi. Farklı durumların farklı iletişim stratejileri ve farklı işbirlikleri gerektirdiğini kavrayabilen yöneticiler, kurumlarını bir adım öne geçirebiliyorlar.

• Güven vermek için gerçekten de güvenilir olmak gerekiyor. Güvenilirlik, bir lider için yönetim becerilerinden de, iyi finansal sonuçlardan da daha öncelikli.

• Geleneksel mecraların dönüşümü ve dijital mecraların gelişimi önemli olmakla birlikte, yöneticilerden yüz yüze iletişim kurmaları da bekleniyor. Yöneticinin fiziki varlığı hâlâ çok önemli.

• Liderlerin bağımsız mecralar tarafından yansıtılan görüşleri, reklam, kurumsal web sitesi ya da diğer kurumsal mecralardakilere göre çok daha değerli.

Geleneksel hiyerarşik ve otoriter yönetim yapılarının hızla erimekte olduğu günümüzde, paydaş beklentileri, işte böyle bir tablo ortaya koyuyor. Bu tablo ayrıca, “iletişim”in önemini bir kez daha vurgulaması bakımından da önemli. Yeni liderliğin gereklerinin yerine getirilebilmesi için ise; kurumların, yöneticilerin ve iletişim danışmanlarının ortak stratejik aklının devreye girmesi gerekiyor. Bu ortak aklın üreteceği yeni ve ilham verici projelerle buluşmak dileğiyle…

Bârika Göncü
İDA Yönetim Kurulu Üyesi

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.