Yeni dünyaya uyum sağlayacağız

N.Burcu Özdemir Kayımtu,                              TBWA Group Istanbul, CEO

TBWA, belki de diğer ajanslardan önce pandemi ile savaşa başladı. Çin ofisimiz, Şubat ayında ülkede maske bulamayınca tüm collective Çin’e N95 ve cerrahi maske seferberliği başlattı. Biz, ülkemize ulaştığı daha bilinmeyen bu virüs ile şubat ayında bu şekilde savaşmaya başladık. Bilinmezlerle geçecek 4/5 ayın ilk somut kararı 16 Mart’ta evlerden çalışmaya başlamak oldu. Genel toplantımızı aynı hafta içinde Webex’ten yaparak yine bir ilke imza attık. Kendi adıma 1 gün bile evden çalışmamış bir profesyonel olarak genel toplantımızı 250 arkadaşımızla online yapmak çok etkileyiciydi. İlk haftalar ‘bu sistem müşterilerimiz için nasıl maksimum verimli olur’u çalışarak geçti. İkinci hafta eve alıştık, artık call’larda nasıl oturulmalı, evde iş nasıl idare edilir, çocuğun online dersine nasıl ilgi gösterilir, sağlıklı yemek menüleri nedir gibi konular yeni gündemimizdi. Her gün ‘executive ekip’ ile ben, ekipleri ile yönetici arkadaşlarımız görüşmelerini yaptı. Offline dünyadan daha yoğun bir iletişim oldu ajans içinde. Keza müşterilerimiz ile de günlük, haftalık görüşmeler ile COVID-19 dönemi stratejileri oluşturduk ve hızlı bir üretim sürecine girdik.

Hiç unutmam evde çalışmaya geçişimin 44’üncü günüydü, canlı bir görüşmeye davet edilmiştim ve baktım ki 44 günde 41 video içerik üretmişiz. Şartlar ne olursa olsun üretir durumda olmak hepimizi çok motive etti. Bunun yanında evde olduğumuz sürede 4 anket yaptık, gördük ki hepimiz iş ve özel hayat dengemizi kaçırmışız. Bu süreç hepimizi çok yordu, aksiyon olarak öğlen aralarında 1,5 saat zorunlu yemek molaları işlettik ajandalara; isteyen dinlensin, isteyen yemek yapsın, isteyen biraz dolaşsın diye.

COVID-19 ile daha çevik ve çözümcül olabildiğimizi gördük, ofislerimizi aslında kültür hub’ları olarak kullanmak gerektiğini anladık, ekip ruhunun önemi bir kez daha hepimizi birbirimize bağladı; şimdi vites düşürmeden bu yeni dünyaya uyum sağlayacağız, dünyamızı dönüştüreceğiz.

Şunu söylemem gerek ekip arkadaşlarımla bir kez daha gurur duydum, bu kadar yıpratıcı bir süreci üreterek, birbirimizi kırmadan atlattık ve çalışmaya devam ediyoruz. Diğer güzel bir açılım Korona Günlükleri oldu. Strateji departmanımız ve sosyal medya departmanımız Nabz, her gün dünyadan iletişime ve sosyal yaşama dair korona örneklerini topladı ve paylaştı. 86 gün boyunca bu günlük yaşadı, sonrasında ise ajans “Yeni Normal Hayat” araştırmasına başladı. Haftada 3 gün farklı konularda korona sonrası tüketici davranışları nasıl değişiyor inceledik ve incelemeye devam ediyoruz.

Ajansa dönüş planlarını ise her gün her hafta yeniden yapıyor, değerlendiriyor ve değiştiriyoruz. Bu konuda TBWA Global çok hassas ve özenli. Çalışan arkadaşlarımızın ofise dönüşü için her türlü hijyen önlemi alındı, ajansımız 15 Haziran’da %20 oranında açıldı, iki hafta bu şekilde çalıştık. Fakat gördük ki bu sistem zaman yönetimi adına verimli değil, üstelik 800’lere düşen günlük vaka sayıları yine 1500’lere çıktı, yine evlere dönme kararı aldık. Şimdi 17 Ağustos’a kadar bekleme ve gözlemleme kararı verdik. İşimizin başındayız ama yaz aylarında biraz da rahatlamak, dinlenmek gerek; izinleri teşvik ettik, umarım bu es hepimize iyi gelecek. COVID-19 ile daha çevik ve çözümcül olabildiğimizi gördük, ofislerimizi aslında kültür hub’ları olarak kullanmak gerektiğini anladık, ekip ruhunun önemi bir kez daha hepimizi birbirimize bağladı; şimdi vites düşürmeden bu yeni dünyaya uyum sağlayacağız, dünyamızı dönüştüreceğiz. Ajans yapılarını, yetenek havuzlarını ve keza marka yönetim tarafını sorgulamanın, dönüştürmenin tam zamanı.

Sağlıkla ve birliktelikle mutlu bir sonbahar geçirmemizi dilerim.

 

N.Burcu Özdemir Kayımtu,

TBWA Group Istanbul, CEO

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.