Yeni dönemde zorlanmanız normal

Vodafone olarak, pandemi döneminde, uzaktan çalışmayı destekleyen araçlar sunmayı ve evden çalışırken sağlığımızı korumayı en önemli odak alanları olarak belirledik ve bu odağımızı da sürdürüyoruz. Evden çalışmayı destekleyen teknolojilerimiz sayesinde faaliyetlerimize kesintisiz devam ediyoruz. Mobil uygulamalarımız ve online platformlarımız üzerinden çalışanlarımızla sürekli olarak açık ve şeffaf diyalog halindeyiz.

Düzenli, açık ve şeffaf iletişim, pandemide ekip yönetiminin kilit noktalarından biri oldu. Bu yaklaşımla, herkes kendi olabiliyor, sıkılmadan istediği soruyu sorabiliyor ve doğru bilgiye doğru zamanda istikrarlı biçimde ulaşabiliyor. Çalışanlarımızla yaptığımız anketlerde, “kesintisiz iletişimdeyim” skorunun en üst sırada olduğunu görüyoruz. Çalışanlardan aldığımız geribildirimler, evden çalışma sürecinde zorlandıkları, yine de zorlukları zamanla aşıp ev-iş dengesini kurabilme yönünde yol kat ettikleri şeklinde oluyor. Şirket olarak onlara değer verdiğimizi çok iyi anladıklarını ve kesintisiz iletişimde olmanın onları rahatlattığını görüyoruz.

Evden çalışmanın elbette bazı artıları ve eksileri var. Biz burada artılara odaklanmayı ve eksileri en aza indirmeyi hedefliyoruz. Evdeki çalışma temposunun sağlıklı, verimli ve keyifli bir şekilde devam etmesine önem veriyoruz. Örneğin, çalışanlarımıza günlük rutinlerini korumaya özen göstermelerini, kendilerine ergonomik bir iş ortamı yaratmalarını, mesai başlama ve bitiş saatlerini esnetmemelerini, video konferansların belli saatler arasında yapılmasını öneriyoruz. Evden çalışma esnasında mutlaka mola verilmesini ve hareket edilmesini tavsiye ediyoruz. Daha hoşgörülü ve esnek olmanın tam zamanı olduğunun altını çiziyoruz.

Bunun yanı sıra ev ve iş ortamlarının bir araya gelmesiyle oluşan zorlukların açık ve net olarak paylaşılabileceği bir güven ortamı oluşturulması önem taşıyor. Biz bu yeni dengeleri önce çalışanlarımızla paylaştık: “Yeni dönemde zorlanmanız normal, gelin birlikte çözelim” dedik. Bunu liderlerimize de söyledik; tüm çalışanların psikolojik olarak kendilerini güvende hissetmelerinin liderlerin yeni görevi olduğunun altını çizdik.

Pandemi, “ofiste olmak başarı göstergesidir, çalışanların verimliliğini görerek sağlayabilirim” anlayışını ortadan kaldırdı. Yeni dönemde, çalışanlarıyla uzaktan da iletişim kurabilen; zamandan ve mekândan bağımsız, çıktı ve iş odaklı çalışan; çalışanını da böyle motive eden liderlere ihtiyaç olacak. Bir çalışan, ister evinde ister ofiste çalışsın, işlerini zamanında ve mutabık kalınan şekilde iletiyorsa, benim için başarılıdır. Önemli olan, psikolojik güveni sağlayıp iş çıktılarına dayalı bir ortam yaratmak; çalışanın motivasyonunu ve şirkete bağlılığını sağlamak.

Pandemi sonrası dönemde, hibrit çalışma modeline geçiş kararı aldık. Bu modelle, hem uzaktan hem de ofisten çalışmanın mümkün olacağı esnek bir yapı oluşturacağız. Böylece her iki çalışma biçiminin de avantajlarını en efektif şekilde harmanlayabileceğiz. Ofislerimiz, standart mesai saatleri içinde bulunduğumuz bir alan olmaktan çıkacak. Ofislerimizi birbirimizle sosyalleşebileceğimiz, farklı ekiplerle iş birlikleri yapıp yeni fikirler üretebileceğimiz, kolektif çalışmalarımız ve kritik paydaşlarımızla yapacağımız görüşmeler için kullanacağımız birer “merkez” olarak konumlayacağız. Organizasyonumuzu ve çalışanlarımızı hibrit çalışma modeline hazırlamak amacıyla yemek kartı, ergonomi destek paketi, uzaktan çalışma kiti gibi yeni yan haklar ve destek paketleri de tanımladık. Ayrıca, yeni dijital platformları hayatımıza katarak uzaktan çalışma düzenindeki toplantı, işbirliği, sosyalleşme ve inovasyon deneyimlerimizi iyileştirdik.

Pandemi sürecini sağlığımıza öncelik vererek, en verimli şekilde, teknolojimizin yardımıyla ve en önemlisi birbirimize destek olarak atlatacağımıza inanıyoruz. Elbette, tek önemli ihtiyacımız sosyalleşme. Gün gelip hibrit modele geçtiğimizde sosyalleşme ihtiyacımızı da ofiste olduğumuz zamanlarda gidereceğiz.

Bülent Bayram

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.