Yeni bir gün

Pazarlama geçmişi olmayan bir yöneticinin, oryantasyonla pazarlamanın başına geldiğinde ilk ajans toplantısında sorduğu ilk soru; bu reklamı yaptığımda kaç kişiye ulaşacağım ve kaç kişi ürün / hizmetimi satın alacak, olur her zaman. Biz 20 senedir aslında bu sorunun cevabını vermek için çalışıyor, gelişiyor ve sektörü geliştiriyoruz. 2000’lerin başında “rich medya” banner’lar konuşurduk, “ekranı şöyle kaplayacak”, “buradan çıkacak, şuradan yok olacak” diye. Bugün ise gelişen digital dünyanın ürettiği datayı müşterilerimizin iş verimliliği için nasıl değerlendirebileceğimizi konuşuyoruz. 2000’lerde ajansımızın insan kaynağını mecra bazında uzmanlaştırıyorduk, şu anda teknolojileri anlama ve data ile zenginleştirerek hizmetleştirme alanında uzmanlaştırıyoruz.

Bugünün kişiselleştirilmiş, fragmente olmuş dünyasında kitlesel değil, bireysel düşünmek, demografik bağlamda hedef kitleyi ele almak yerine kültürel boyutta ele almak, teknolojiyi, bilinirlik ile harekete geçirme arasındaki süreyi kısaltmak üzerine stratejiler geliştirmek için kullanmak gerekiyor. Bu baş döndürücü hızla gelişen değişim sürecinde esneklik ve adapte olma kabiliyeti her zamankinden daha önemli. Ben bu yeni yaklaşıma göre çalışan meslektaşlarımı artık “planlamacılar” olarak değil “iletişim mühendisleri” olarak ifade ediyorum, zira tıpkı bir inşaat mühendisinin bina inşa ederken farklı uzmanlıklardaki ekipleri yönetmesi gibi biz de müşterilerimizin marka, ürün ve hizmetlerinin iletişimini inşa ediyoruz. Ve bugün geldiğimiz noktada eldeki imkanlarla artık “akıllı iletişimler” oluşturmak mümkün.

Nina Simone’nun “feeling good” şarkısında söylediği gibi; bu, yeni bir şafak, yeni bir gün ve bizim için yeni bir hayat…. Bu yenilik sektörümüze iyi gelecek bundan hiç şüphem yok.

Bülent Yar
GroupM Chief Media Officer – Mindshare CEO

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.