Yeni bir dünyaya yolculuk

Metaverse oyun sektörünün daha da fazla kabul görmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum. Akıllı telefonların yarattığı etki gibi düşünebilirsiniz. Akıllı telefonlarla birlikte oyunlar artık herkesin ulaşabildiği ve çeşitlenen ürünler haline geldi. Metaverse hayatımıza daha fazla dahil olduğu noktada oluşacak fırsatlarla beraber oyun sektörünün daha fazla duyulmasını, daha farklılaşmasını ve sektöre olan talebi artıracaktır. Ayrıca deneyim konusunu da şekillendireceğini düşünüyorum. Akıllı telefonlar, oyunların dokunmatik yüzeylere entegre olmasına ve bu platformlara özel işlerin ortaya çıkmasına olanak sağladı. Metaverse ile de yeni kullanıcı deneyimleri ve daha farklı izleyici deneyimlerinin ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Metaverse dediğimiz konu şu an temel bazı beklentiler ve vaatler üzerine kurulu. Bu yolda ilerlediğimiz bir gerçek ancak hayatımıza entegre olabilmesi için bu beklentilerinin gerçeğe dönüşmesi gerekiyor. Burada kilit nokta deneyim. Deneyim açısından gerçekten kullanıcıyı içinde var olduğunu hissettirecek şekilde çalışması gerektiğini düşünüyorum. Metaverse’ün en büyük sözlerinden biri zaten dijital hayat ile gerçek hayatı sanal bir evrende birleştirmesi. Bu noktada bizi dijital dünyaya dahil edebilecek en önemli araçlar, kullanacağımız VR ekipmanları olacak. Şu an baktığımızda bu ekipmanların hem boyut olarak hem de deneyim açısından ciddi eksikleri olduğunu görüyoruz. Yanınızda kolayca taşıyabildiğiniz ve gözünüze taktığınız anda sizi metaverse’ün dijital dünyasına dahil eden bir gözlük hayal edin. Bütün bu deneyimleri size yaşatırken ayrıca sizi uzun saatler boyunca da yormadan içeride tutabilmeli. Mevcut ürünler şu an yeterince mobil değil ve deneyim açısından ciddi eksikliklere sahip. Bu noktaya ulaşmadan metaverse’ün tam anlamıyla hayatımıza entegre olması mümkün değil. Ergonomik, kaliteli ve ulaşabilir araçlarla ancak deneyimin çapını artırabiliriz.

İnsanlık kaçınılmaz bir şekilde dijital bir dünyaya doğru gidiyor. Bunu sadece görsel bir deneyim olarak düşünmemek lazım. Para birimleri, alışkanlıklar ve iş yapış şekilleri bile çok ciddi değişebilir. Ben önümüzdeki 10 sene içerisinde metaverse araçlarının yaygınlaşacağını ve insanların yavaş yavaş yaşantısında yer etmeye başlayacağını öngörüyorum. Akıllı telefonlar da bir anda insanlığın vazgeçilmez unsuru haline geldi ve birçok alışkanlığı keskin bir biçimde değiştirdi. TV’ye ayrılan zamanın ciddi anlamda azalması ya da mahalle bakkallarının yok olması gibi farklı alandaki birçok konunun altında akıllı telefon devrimi yatıyor. Aynı şekilde bariyerlerin ortadan kalktığı, dijital kimliklerin yaşadığı ve bir değeri olduğu yeni bir dünyaya doğru yolculuğa çıkacağız. 10 sene sonra fiziksel bir iş yerine gitmek yerine metaverse içinde yer alan işimize gidebiliriz. Stadyuma gitmek yerine dijital koltuklarımıza oturup yanımızdaki ‘metahuman’larla maç seyredebiliriz. Mağayaza gitmeden kıyafetlerin bedenlerini deneyebilir ve üzerimizde nasıl duracaklarının kararını verebiliriz. Bunları duymak kulağa ürkütücü gelse de teknoloji bizi bu tarafa doğru net bir şekilde götürüyor.

Erdinç İyikul

Riot Games Türkiye Ülke Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.