Yayın izleme alışkanlıkları nasıl değişiyor?

Global Web Index Trend Analisti Doug Gorman, şirketin 2020 yılının mayıs ayında yaptığı araştırma ile yayın izleme alışkanlıklarındaki eğilimi ayrıntılı bir şekilde inceliyor.

Çevrim içi eğlence alanındaki şirketler, kullanıcıların ilgisini canlı tutmak için çok fazla çaba harcıyor.

Sinemalarda izlenmesi planlanan filmler seç-izle hizmeti veren platformlara sunuldu, Fortnite gibi çevrim içi oyun toplulukları milyonlarca sanal konsere ev sahipliği yapıyor ve sonuç olarak bu platformlarda harcanan zaman 2020 yılında çarpıcı bir şekilde artış gösterdi.

Çevrim içi video yayıncıları, özellikle Netflix veya Hulu kullanıcıları her gün ekran başında daha çok vakit geçiriyor.

Çevrim içi yayın platformları, hızla yükselen kullanıcılarının taleplerini karşılayabilmek için kendi içeriklerini oluşturma amacıyla yatırım yapmaya devam ederken izleyicilerin değişen düşünce yapısını anlamak giderek daha önemli hale geliyor.

Film ve TV yayıncıları COVID-19 konusunda daha endişeli

Netflix, Hulu, Amazon Video veya Disney+ gibi çevrim içi yayın platformlarının kullanıcıları, COVID-19’un olumsuz etkileri konusundaki yüksek kaygı seviyesinin bir göstergesi. Bu platformların kullanıcıları, kendi ülkelerindeki pandemi durumu hakkında endişe duymaya (ortalamanın %40 üzerinde) daha eğilimli.

Ayrıca pandeminin mali durumları üzerinde büyük bir etkiye sahip olması konusundaki beklentileri yaklaşık %30, ülkelerindeki durumun bir yıl veya daha uzun sürmesini bekleyenlerin oranı ise %20.

İzleyiciler, çevrim içi medyaya çok daha fazla harcama yaparak ve insanların neredeyse her cihazda harcadıkları zamanı artırarak salgınla ilgili bu devam eden endişeden kaçıyor gibi görünüyor.

Video oyunlarına, yayın platformlarına ve TV‘ye daha uzun süre harcama olasılıkları çok daha yüksek. Koronavirüs nedeniyle sosyal medyada daha uzun süre harcadıklarını söyleme eğilimleri, ortalama bir internet kullanıcısına göre yaklaşık %20 daha fazla. Dolayısıyla yayın hizmetleri doğru içerikle hareket ettiğinde daha fazla izleyici toplamak için büyük bir fırsat elde ediyor.

Her hizmet, farklı türlerde içerik arayan izleyicileri kendine çekse de çoğu, hoşlanacaklarını hiç düşünmedikleri yeni türler keşfetti.

Netflix kullanıcıları farklı türleri karıştırmayı seviyor

Salgının ilk günlerinde Netflix; gerçek suç, belgesel ve komedi temalarını etkili bir şekilde harmanlayan içeriği Tiger King ile ağırlığını koydu.

Belgeselin başarısı; hangi türleri keşfettikleri ve tahmin ettiklerinden daha çok beğendikleri sorulduğunda bu üç türün derecelendirmede en üst sıralarda gelmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Haftalık kullanıcılara salgın sırasında daha çok neyi izledikleri, daha çok neyi görmek istedikleri ve gelecekte neleri izlemeyi bekledikleri sorulduğunda ilk alınan yanıt her seferinde komediydi. Ancak Netflix kullanıcıları başka kategorilerde de içerik görmek istiyor.

COVID-19 boyunca haftalık Netflix kullanıcılarının %41’i daha fazla aksiyon, macera ve/veya fantastik içerik görmek istediklerini; üçte biri ise daha fazla drama ve belgesel içerik görmek istediklerini belirtti.

Haftalık Netflix izleyicilerinin şu anda platformda önemli miktarda zaman geçirdiğini gördükten sonra (%41’i her gün izliyor ve %63’ü bir haftanın 4 veya 5 günü izliyor) birden fazla türü tek bir içerikte buluşturmayı deneme fırsatı doğuyor – Tiger King ile yaptıkları gibi.

Hulu kullanıcıları daha çok niş içerik seviyor

10 Hulu (haftalık) izleyicisinden yaklaşık 4’ü (pandemi süresince) her gün Netflix izliyor. Bu nedenle bu izleyicileri rekabetten doğru içerikle uzaklaştırma baskısı her zamankinden daha yoğun hissediliyor.

Hulu’nun haftalık izleyicileri, Netflix izleyicileri ile aynı beğenileri paylaşsa da (komedi için artan talep dahil) bu kitlenin reality TV ve yabancı dildeki içeriklere muazzam bir ilgisi var.

Haftalık Hulu izleyicilerinin dörtte birinden fazlası artık eskisine kıyasla daha fazla reality TV izlediklerini söyledi.

Daha fazla yabancı dil içeriği tükettiğini belirten Hulu izleyicilerinin aynı zamanda herhangi bir çevrim içi yayının izleyicisi olma ihtimali de oldukça büyük (%14). %15’inin ise salgın hafifledikten sonra bu türü daha fazla izlemeye devam edecekleri görülüyor.

Hulu’nun fırsatı, doğrudan rekabete kıyasla içeriklerindeki çeşitlilikten kaynaklanıyor olabilir.

Amazon Video kullanıcıları aksiyon türüne daha çok talep gösteriyor

Amazon Prime izleyicilerinin diğer platformları düzenli olarak izleme olasılığı açık ara en düşük olanıdır. Bu nedenle koronavirüs sürecinde haftalık Prime Video kullanıcıları, rekabetten (yukarıda bahsedilen iki kitleden) biraz daha uzak.

Prime Video kullanıcıları, belgeselleri en çok izledikleri tür olarak derecelendirmeye en çok eğilimli olanlar. Ancak bu, Amazon Prime izleyicilerinin yalnızca kurgu olmayan içeriklerle ilgilendiği anlamına gelmiyor.

Aslında fantastik hikayeler için çok istekliler; %44’ü daha fazla aksiyon, macera ve fantastik içerik görmek istediklerini, %37’si daha fazla bilim kurgu (diğer izleyicilerden daha yüksek) istediklerini söylüyor.

Bu izleyici kitlesi için asıl zorluk, onları bu yeni içeriğe çekme süreci olabilir. Bunun bir viral reklam olduğunu veya bir platformun ana ekranında “trend” yazmasının onlar üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını söyleme olasılığı en yüksek kitledir.

Disney+ kullanıcıları yeni ilgi alanları keşfediyor

Disney+ yayıncıları da yukarıdakilere kıyasla oldukça benzersiz bir izleyici kitlesine sahip. Tasarım gereği bu platform daha çok çocuklara ve onların ebeveynlerine hitap ediyor. Fakat Disney+ kataloğu, Star Wars ve Marvel dünyasından çok sayıda izleyici kitlesinin ilgisini çekecek gişe rekorları kıran filmleri de içeriyor. 

Disney+ izleyicilerinin daha fazla aksiyon, macera ve fantastik içeriğe eğilimli olduklarını söylemeleri şaşırtıcı olmasa da, bu kitlenin ileride bu tür filmlere ve programlara daha aç olması ilginç.

Katılımcıların yaklaşık yarısı gelecekte bu içeriği daha fazlasını görmek istediklerini; yaklaşık dörtte biri ise daha fazla aile ve çocuk içeriği görmek istediklerini söylüyor.

Disney+ izleyicilerini hedefleyen içerik üreticileri için fırsat şimdi her zamankinden daha büyük olabilir çünkü bu kitlenin büyük bir kısmı bu süre zarfında yeni içeriği keşfetmeye ilgi duyuyor.

Sonuç olarak bu gruplar internette her zamankinden daha fazla zaman geçiriyor.

Daha önce hiç dikkatlerini çekmeyen türlerde yeni içerikleri izliyor ve keşfediyorlar. Günün sonunda, yayın platformlarında hakim olan bir sonraki dizi veya film, en geniş izleyici kitlesine hitap eden türlerin mükemmel bir karışımı olabilir.

Doug Gorman

Global Web Index Trend Analisti

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.