Yaşasın yaratıcılık!

Will Rust, Memac Ogilvy Dubai’nin kreatif direktörlüğünü yaparken bir arkadaşı kendisinden yardım istiyor. Konu büyük bir mesele ile ilgili aslında: Dünya’daki açlık sorununa çözüm. O da düşünüp bir hipotezle geliyor. “Mars’ta patates üretilirse, dünyada açlık diye bir sorun kalmaz”. Nasa’yı arıyor, ekibi büyütüyor. Uzun bir çalışma sonunda bilim insanları Mars’taki koşulları Peru’da simüle ediyor.(*) Ve yine uğraşlar sonucunda başarıyı elde ediyorlar. Mars’taki koşullarda patates üretilebileceğini kanıtlıyorlar. Bu demek ki, dünyadaki tüm o çorak topraklarda patates yetişir. Açlık ile başedebilir insanoğlu. Yazması ne kadar kolay. Fikir ne kadar değerli. Uygulama ne kadar zahmetli. Ama sonuç nasıl da muhteşem.

Mesleğimizin sınırlarının böylesine genişleyebileceğini hayal edemezdik değil mi? Son derece çocuksu bir masumiyet ve içgüdü ile bir fikrin tohumlarını atarak nelere çare bulunuyor. Bizdeki yetenek ve bu yeteneği işimizde kullanma becerimiz ne kadar büyük bir potansiyele sahip.

Kristal Elma, bu ülkenin yaratıcı insanlarına adanan bir yarışma. Sahip olduğumuz potansiyeli ve istersek dünyaları bile değiştirebileceğimizi bize fısıldıyor.

Hasbelkader planı, programı, tasarımı, sanatı, zanaatkarlığı ile bir hayalin her ucundan tutan tüm tutku işçilerinin bir nebze kendilerini hatırlamasını sağlıyor. Üstelik kendini aşmak için de her yıl yenileniyor, sınırları genişletiyor. Hadi tadını çıkaralım.

Arzu Ünal
Reklamcılar Derneği Asbaşkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.