Yarışmalar sağlıklı, adil ve etik olmalı

Sektörel yarışmalar 2018 yılı itibarıyla gerek reklamverenlerin, gerek reklam ajanslarının önemli bir gündemi haline geldi. Yarışmalara baktığımızda uzun yıllardır hayatımızda yer alan yarışmalardan yeni hayatımıza girenlere, yaratıcı yarışmalardan etkinlik yarışmalarına her geçen yıl sayılarının arttığını görüyoruz. Bu artan sayı, akıllardaki soruların artmasına da sebebiyet veriyor. Dünyadaki eğilime paralel yarışmalar, sektörel bir değerlendirme olmakla birlikte kendi içinde kayda değer ekonomisi olan bir endüstri haline gelmeye başlıyor. İşin içine ekonomi girince de yarışmalar daha çok gündeme geliyor.

Reklamverenler Derneği’nin bu konuya dair gündemindeki en önemli konu; sayıları otuza yaklaşmakta olan bu yarışmaların bilinirlik seviyesi… Bazı istisnalar haricinde reklamverenler, katıldıkları yarışmaların içerikleri, değerlendirme kriterleri, jüri oluşum süreçleri, sponsorluk süreçleri ve yarattıkları ekonomi hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan yarışmalara katılır duruma gelebiliyor. Reklamverenler Derneği özellikle üyelerinden katılacakları yarışmalar ile ilgili olarak öncelikle bir araştırma ve değerlendirme yaptıktan sonra katılım kararı almalarını bekliyor. Dernek için yarışmaların amacı, değerlendirme kriterleri, değerlendirmenin şeffaflığı, jüri oluşum süreçleri, sponsorluk stratejisi, önceki yılların yarışma sonuçları, ödül yapısı ve katılım maliyeti ana kriterler olarak karşımıza çıkıyor.

Sektör yarışmaları, sadece iyi işlerin ödüllendirilmesi değil, birçok kurum için yatırım sonuçlarının değerlendirilmesinin bir parçası olarak ve birçok profesyonel için de performans kriteri olarak sektörün önemli bir yerinde duruyor. Yarışmaların sağlıklı, adil ve etik bir şekilde hayata geçmeleri son derece önemli. İtibarı yüksek, şeffaf, verimli ve denetlenebilir yarışmalar sektörün gelişmesi için olmazsa olmaz durumda. Reklamverenler Derneği bu yıl aldığı bir karar ile yönetimi veya üyesi sıfatı ile sadece sektör derneklerinin organize ettiği yarışmalarda jüri olarak yer alma, ödül alma ve ödül vermeyi prensip haline getirmekle beraber, şeffaf yarışmalarla sektörün daha da iyi bir yere geleceğine güveniyor.

 

Murat Zengin 
RVD Sektör Yarışmaları İrdeleme Yürütme Kurulu Başkanı

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.