Yarına uzanan zincir: Blockchain

6 sene önce

0

Teknoloji Zirvesi’nde “Yükselen Teknolojiler. Bugün. Şimdi” teması ile düzenlenen son panel, “Yarına Uzanan Zincir: Blockchain” başlığı altında gerçekleştirildi.

Turkcell Gelir Yönetimi Çözümleri Direktörü Ümit Helva‘nın moderatörlüğünü üstlendiği panelde Blockchain 101 kitabının yazarı Ahmet Usta, Defterhane Blockchain Protokolü Kurucusu Cemil Şinasi Türün ve Microsoft Ortadoğu ve Afrika Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç yer aldı. Günümüzün en çok sözü edilen teknolojilerinden blockchain üzerine öngörülerin paylaşıldığı panelde şu başlıklar öne çıktı:

Blockchain 101 kitabının yazarı Ahmet Usta:

“Blockchain bizim sadece teknolojiye bakış açımızı değil insan olarak yaşam şeklimizi de değiştirecek. Yeni dönemde tüm geleneksel sistemler dönüşmeye başlayacak. Blockchain de bu sistem için de dönüştürücü bir etkiye sahip.”

Defterhane Blockchain Protokolü Kurucusu Cemil Şinasi Türün: 

Blockchain bir teknolojinin adı. Bundan sonra kendi datalarımızın kaydı kesin olarak bizde durabilecek. Bu sistem bankaları tamamen ortadan kaldırmayacak çünkü bankaların fonlama gibi farklı fonksiyonları var. Fakat yine de Blockchain sistemine uyum sağlamaları gerekiyor. Yoksa tek başlarına hayatta kalmaları zor olacak.”

Microsoft Ortadoğu ve Afrika Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç:

“Blockchain temelde bir güven problemini çözüyor. Bunun yanında ekonomik bir katkı sağlıyor. Türkiye’de bazı büyük oyuncular Blockchain sistemini kullanmaya çalışıyor. Bunları görmek çok güzel. Fakat daha çok Blockchain teşebbüsü görmek istiyoruz.”

Teknoloji Zirvesi kapsamında Fener Oditoryumu’nda gerçekleştirilen oturumlar ‘Yarına Uzanan Zincir: Blockchain‘ paneliyle sone erdi.