Site icon Campaign Türkiye

Yaratıcılığın yeniden keşfi

Haziran ayına damgasını vuran Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali her zaman olduğu gibi reklam, iletişim ve pazarlama dünyasında faaliyet gösteren profesyonellere ilişki geliştirme, bilgi paylaşımı ve yeni bakış açıları kazanmaları için önemli fırsatlar sunan bir platform olma özelliğini bu yıl da sürdürdü.

Sektörün bugünü ve geleceğine yönelik tespit ve projeksiyonların ele alındığı çok sayıda oturuma ev sahipliği yapan Google Beach de festival süresince yoğun ilgi gören alanlardan biri oldu. Canlı olarak sunulan bu oturumlarda “ajansların geleceği”, “reklamlar neden kadınların dilinden konuşamıyor?” veya “veri yönetimi reklamları nasıl daha iyi hale getirebilir?” gibi reklamcılığı yapılanma, yaklaşım ve teknik açıdan irdeleyen tartışmalara tanıklık ettik.

Geçtiğimiz yılın en ilgi çekici konuları arasında yer alan yapay zeka, makine öğrenimi ve bilgi işleme bu yıl da gündemde yerini aldı.  Bu çerçevede yaygın şekilde vurgulanan konulardan biri de yaratıcılıkla bilimin birbirinin alternatifi olmadığı, verimli çalışmak için teknolojiden faydalanmak gerekmekle birlikte yaratıcılığın her şeyin merkezinde yer almaya devam edeceği oldu. Aynı dönemde, Financial Times’ta yayımlanan ve sanatla ticaret arasındaki gerilimin zaman zaman yoğunlaştığına işaret eden bir makalede de yine yaratıcılığın önemine vurgu yapılarak şu tespitte bulunuluyordu, “Pazarlamada yaratıcılık ölmedi ama onun yeniden keşfedilmesi gerekiyor.”

Bilindiği gibi Cannes Lions’ta festivale özel YouTube Ads Leaderboard listeleri de açıklanıyor. Mobil cihazdan oyuna, parfümden oyuncağa kadar çeşitli alanlardan markaların ilk 10’a girdiği bu yılın listesindeki reklamlar, 465 milyonun üzerinde görüntüleme ve toplam 563 milyon dakikanın üzerinde izleme süresi ile dijital için hazırlanan içeriğin küresel ve güçlü mesajlar paylaşarak tüketiciyle nasıl bağ kurabildiğinin en dikkat çekici örnekleri olarak konumlanıyor.

Kısacası her şeyin merkezinde yaratıcılık yer alıyor…

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

 

Exit mobile version