Yaratıcılığı onurlandırmak

Efsanevi reklamcı Sir John Hegarty ile en son görüştüğümde, olumlu ve olumsuz yorumlarını almak üzere kendisinden “Campaign’i yorumlamasını” rica etmiştim. Hegarty çok net bir şekilde, “Birçok uluslararası reklam ve pazarlama iletişimi yayını bulunuyor, birçoğunu da takip ediyorum. Fakat Campaign’in benim için her zaman özel bir yeri bulunmuştur. Campaign her koşulda yaratıcılığı alkışlayan, onurlandıran, teşvik eden ve destekleyen yapısıyla diğer tüm yayınlardan ciddi şekilde ayrılır” cevabını vermişti.

Evet, Campaign İngiltere’de yayınlandığı 1968 yılından bu yana yaratıcılığı onurlandırıyor. Biz de Campaign Türkiye olarak Ocak 2012’de yayınlanan ilk sayımızdan bu yana yaratıcılığı alkışlıyoruz. Peki neden? Kreatif reklamcıları ve markaları daha iyi kampanyalara imza atmaya motive etmek için mi? Uluslararası arenadan Türkiye’ye daha fazla ödül getirilmesi için mi? Genç yetenekleri, daha cesur ve daha kreatif olmaya özendirmek için mi?

Hepsi için “evet” cevabını kolayca verebiliyoruz. Fakat aslında makro düzeyde önemli bir neden daha bulunuyor. Özet olarak, İngiltere’de IPA’in verilerine göre reklam harcamaları için yapılan her 1 birimlik yatırım ülke ekonomisine 6 birim büyüme sağlıyor. Reklam ve pazarlama iletişimine ek olarak sinema, prodüksiyon, müzik, yazılım ve interaktif oyunları da kapsayan “yaratıcı endüstriye” yapılan her 1 birimlik yatırım ise ekonomiye 12 birim katkı sağlıyor. İşte bu nedenle yaratıcılığı her platformda daha fazla desteklemek için çaba gösteriyoruz. Bu noktada, Türkiye’de 2 önemli ve umut verici gelişme yaşanıyor.

1) Son 25 yıldır ülkemizin en önemli yaratıcılık ödülü olan Kristal Elma, Reklamcılar Derneği önderliğinde yenileniyor;  “İstanbul’u yaratıcılığın Davos’u yapma” hedefiyle formatlanan Kristal Elma Yaratıcılık Festivali olarak 4 günlük bir zirveye dönüşüyor.

2) Yaratıcı endüstrilerin sivil toplum örgütlerini aynı çatı altında buluşturan YEKON, yaratıcılığın uzun vadeli ve sürdürülebilir bir büyümeye sahip olmasını sağlamak hedefiyle çalışmalarına başladı.

Sizi, sayfalarımıza konuk olan Reklamcılar Derneği Başkanı Alper Üner ve YEKON Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Şardan’ın önemli açıklamalarını okumaya davet ediyorum.

Keyifli okumalar,

Tolga Tuna / Campaign Türkiye Genel Yayın Yönetmeni
[email protected]

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mayıs 2013 sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.