Yaratıcı sihir için sihirli iş birliği

Turner Duckworth’ten Bruce Duckworth’e göre uyum ve birlik, tasarımı yüceltebileceği gibi aşağı da çekebilir. Kreatif süreç boyunca yapılan iş birliği, mükemmel işin anahtarıdır.

2007’deki lansmandan birkaç gün sonra, David Turner’ın Londra’daki stüdyomuza ilk iPhone ve kutusuyla gelişini ve bu cihaz ile havalara uçtuğunu hatırlıyorum. Tüm bunlar telefonun tasarımı, tüm kullanıcı deneyimi, kutusu, yavaşça ve neredeyse havalı şekilde kapanıp açılışı, kutunun içinde yer alan her şey ve materyaller, bitişler, fotoğraflar, tipografi ve içindeki “Designed by Apple in California” yazısı sayesinde oldu. Çünkü burada asıl konu şuydu: Tasarım. Her tasarım disiplini, bütünün başarısına en iyi şekilde derin empatik ve çekici bir şeyler kazandırmıştı.

On yıl sonra, iPhone’un açtığı dünyada, tasarımı merkeze koymayan modern, başarılı bir markayı düşünmek zor hale geldi çünkü bugün markaların deneyiminin merkezinde tasarım yer alıyor. Bu, en aşina olduğumuz markanın bir parçası ve markalar da bu sayede bilinir ve ünlü oluyor. Modern marka ve tasarım – işaretler, arayüzler, objeleri- bir düşünün. Bunu doğru yaptığınızda markanın ve kültürün ötesinde oynayacak kadar büyük bir güç ortaya çıkar.

İnsanlar tasarımı sever

Hatta diğer pazarlama türlerini sevmedikleri bir şekilde severler. Tasarımları evlerine ve yaşam alanlarına alırlar. Bunları üstlere taşır, gönderir ve paylaşırlar. İnsanlar iyi şeyleri severler.

Görsel çağ, görsel okur yazarlık anlamına gelir ve günümüzde insanlar fotojenik, dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş ve orijinal şeyler arıyorlar. Antisosyalliği, aldatılmayı ve vasatlığı reddediyorlar ki bu da kreatif mükemmelliğe değer veren herkes için iyi bir haber.

Tasarım fırsatları her yerde. Markalar her zamankinden daha üretken ve daha yaratıcı. Pazarlamacılar, her zamankinden daha geniş medya görüşüne sahipler. Ayrıca, bardak altlığından ziyaretçi merkezinin mimarisine kadar, deneyimini her açıdan daha iyi ve dikkat çekici hale getirmeye çalışıyorlar. Bir adım geriye gidip tüm bunlara bakıldığında markaların yaptığı şeylerin çoğunun tasarım olduğu görülüyor.

Böylelikle biz de tasarıma yönelik kuşaklar arası bir değişimin nasıl hissettirdiğini, tasarım fırsatlarındaki yükselişi, tasarımın en sempatik, yükselebilecek ve sosyal alanlarına doğru değişimini görüyoruz. Sonunda deneyimin temelindeki gerçek heyecanı, markaları bilinir kılan şeyleri ve bunun görünmez gücünü anlıyoruz.

Belki de en heyecan verici şey artisan kahve aletleri ve teknolojik startup’ların tasarımı ciddiye alması değil; Coke, Samsung, Levi’s, MillerCoors, Burger King  gibi dünyadaki en büyük markaların bunu yapmasıdır. Müşterilerimizin her biri tasarım mükemmelliğine büyük bir heves ve bağlılık duyuyorlar. 10 yıl önce bunları düşünmek bile imkansızdı. Çünkü her ne kadar büyük markaların mükemmel yaratıcılık konusunda zengin gelenekleri olsa da bunlar tarih boyunca reklamcılıktaki mükemmelliklerinden kaynaklandı, tasarımdaki değil. Geçmiş D&AD Annuals’ı karıştırdığınızda bunu göreceksiniz. Ama bugünlerde yaratıcı mükemmellik, markanın ve deneyiminin her yönü için geçerli olan gerçek bir anlam taşıyor. Yaratıcı olarak mükemmel ve modern dünyada D&AD ödüllerini kazanan -çığır açan, dikkat çekici, kışkırtıcı- işlerin en basit nedeni aynı: Dikkat.

Disiplinler arası iş birliği

En büyük zorluk ise bu disiplinler arasında iş birliği kurmak: Film ekipleri ile kullanıcı deneyimi tasarımcıları arasında; yazı sanatçıları ile mimarlar arasında; metin yazarları ile yapısal tasarımcılar arasında. Tüm bu insanların yanında biyokimyacılar, aktivistler ve heykeltıraşlar da her çeşit yaratıcı temsilciler arasında. Çünkü benim aklımda iş birliğinin gerçekten mükemmel yaratıcılıktaki işlerin anahtarı olduğuna dair hiç şüphe yok. Bizim işimiz ilk günden itibaren dört personel üyemizle, iki stüdyoda, 5.000 mil uzakta, iş birliği ile inşa edildi. En iyi işimiz hakkında düşündüğümde bu her zaman daha keskin, daha ilgi çekici oluyor ve her zaman daha ileriye gidiyor. Çünkü biz kreatif ajanslar ve kreatif müşterilerle iş birliği yapıyoruz.

Tabii medya ekolojisi, 10 yıl öncekinden çok daha karışık. Çok fazla disiplin, yapılması gereken çok şey var ve böylesine hızlı bir şekilde, yaratıcı iş birliğinin işe yaraması gerçekten bir marka ve müşteriyi diğerlerinden ayıran şey.

Tüm bunlar D&AD’yi, kreatif mükemmelliğin tüm medya, ürün genelinde şampiyonu ve aynı zamanda kreatif iş birliğinin de şampiyonu olarak konuyla her zamankinden daha ilişkili kılıyor. Çünkü D&AD’nin sihri D, A ya da diğer D’de değil &’de. Esas nokta farklı kreatif toplulukların ve farklı kreatif akılların bir araya gelmesi. Önemli olan tek bir şeyin peşinden gitmek, mükemmel işin.

Bruce Duckworth

Turner Duckworth
Kurucu Ortağı ve D&AD Başkanı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.