‘‘Yapı Kredili olmanın ayrıcalığını ilk andan itibaren hissettirmek istiyoruz’’

 

Dijital dönüşümün de getirdiği kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak Yapı Kredi, uzaktan müşteri edinimi yeniliği ile Yapı Kredili olmak isteyenlere ilk adımdan itibaren kolay bir deneyim sunuyor.

Dijital bankacılık alanında sınırları kaldırmak için uzun yıllar önce yola çıkan Yapı Kredi, bankacılığın dijital dönüşümüne liderlik ve öncülük ediyor. Sektördeki güçlü konumu ve kurum kimliğinin önemli bir parçası olan yenilikçi ruhuyla sayısız inovasyonu sektörle tanıştıran banka, sektörde standartları belirleyen pek çok çalışmaya adını yazdırdı. Son olarak uzaktan müşteri edinimiyle ilgili hayata geçirilen regülasyon değişikliğinin ardından uçtan uca dijital olarak sunduğu müşteri olma deneyimiyle de Yapı Kredi sınırları kaldırmayı sürdürüyor.  

Banka, Yapı Kredi müşterisi olma süreçlerine rahatlık katmak ve müşteri deneyimini mükemmelleştirmek amacıyla 2018 yılının son çeyreğinde devrim niteliğinde bir ilke imza atmış, daha önce şubeye giderek sözleşme imzalanarak gerçekleşen müşteri olma sürecini görüntülü görüşme ile çok daha kolay ve hızlı hale getirmişti. Yaptığı bu önemli yenilikle müşteri deneyimini daha da artıran Yapı Kredi, bu süreci regülasyon dolayısıyla ıslak imza gerekliliğinden belirli bir ölçüde dijitalleştirmişti. Çağının ötesindeki bu yenilik sayesinde kullanıcılar istedikleri anda istedikleri mekânda şubeye gitmeye ihtiyaç duymadan Yapı Kredi müşterisi olmaya başladı. Hayata geçen yeni regülasyon değişikliğiyle ıslak imza alınması zorunlu olan form artık dijitalden onaylanabiliyor. Bu düzenlemeyle birlikte Yapı Kredi, Yapı Kredili olmak isteyen kullanıcılara en iyi, hızlı ve güvenli şekilde uçtan uca dijital bir deneyim sunuyor. Bu hizmet sayesinde, üst seviye güvenli bir altyapı sağlarken müşteri deneyiminden de ödün vermemek adına birçok teknolojiden yararlanıldı. Akış içerisinde NFC (Yakın Alan İletişimi), OCR (Optik Karakter Tanımlama) ve yapay zekâ destekli fotoğraftan biyometrik tanıma teknolojileri ile kullanıcıların kimlik doğrulamalarının kolay, hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilmesi sağlandı.

Uzaktan müşteri ediniminin öncülüğünü yaptık 

Bankacılığın dijital dönüşümünde müşterilerin hayatlarına değer katacak ürün ve hizmetler sunmayı hedeflediklerini dile getiren Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan: ‘‘Yapı Kredi olarak müşterilerimize sunduğumuz her yeniliğin onların hayatına dokunan ve değer katan bir boyutta olmasını amaçlıyoruz. Müşterilerimizin Yapı Kredi ile çalışma ayrıcalığını, başvuruda bulundukları ilk andan itibaren fark etmelerini istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda, 2018 yılında şubelerimize gitmeye ihtiyaç duymadan Görüntülü İşlem Asistanları ile Yapı Kredi müşterisi olma imkânı sunarak; yeni hesap açmayı hiç olmadığı kadar kolay bir hale getirmiştik. Geleceğin bankacılığını bugünden inşa etme vizyonumuzla harekete geçerek ‘Görüntülü İşlem Asistanları ile uzaktan müşteri olmanın Türkiye’de öncülüğünü yapmıştık.’’ dedi.

Görüntülü İşlem Asistanları ile müşteri olma imkânını hayata geçirdiklerinde bu dünyayı öngörüp, hazırlıklarını uçtan uca dijital müşteri edinimine uygun bir şekilde yaptıklarına dikkat çeken Doğan, temassız olarak gerçekleşen tüm işlemlerin pandemi döneminde hayati bir önem kazandığının altını çizdi. Bu kapsamda şubeye gitmeden Yapı Kredi müşterisi olmak isteyen kullanıcılara sunulan “Görüntülü İşlem Asistanları”nın yoğun bir ilgiyle karşılaştığını dile getirdi Doğan: ‘‘Yapılan regülasyon değişikliğiyle beraber bu alandaki yükselişin tüm hızıyla devam edeceğini öngörüyoruz. Bu yaklaşımımızı dijital yatırımlarımızla destekleyerek geliştirmeye devam ettik. Diğer yandan pandemi süreci, dijitalleşmenin ve kurumların dijital çözümlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Dijital çağın ve pandeminin etkisiyle geleneksel iş yapış şekilleri, tüketici davranışları ve beklentiler hızla değişiyor. Mobilin yükselişiyle daha da dijitalleşen dünyada müşterilerin hayat tarzları ve kullanım alışkanlıkları da farklılaşıyor. Zamandan ve mekândan bağımsız olarak bankacılık hizmetlerine ulaşmak büyük önem kazandı. Kullanıcılar artık diledikleri yerden, diledikleri zamanda bankacılık işlemlerini kolayca gerçekleştirmek istiyor. Bu anlamda geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle de müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Uzaktan müşteri deneyimini, yeni nesli daha iyi anlamamızı sağladığı gibi onlarla sağlayacağımız iletişimi kolaylaştıran bir araç gibi görüyoruz.’’ diye belirtti.

Regülasyonlar sektörün önünü açtı

Her alanda olduğu gibi dijital dönüşümde de odaklarına müşterilerini aldıklarını belirten Doğan: ‘‘En büyük önceliğimiz, müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve onlara değer katmak. Hayata geçirdiğimiz çalışmalar sayesinde müşterilerimiz mobil kanallarımız üzerinden, bireysel ve kurumsal 800’ün üzerinde bankacılık işlemini kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Tüm bu çalışmalarımızın neticesinde, pandemi öncesinde dijitalle tanışmamış müşterilerimizin yüzde 12’si bu dönemde dijital bankacılık kanallarımızı kullanmaya başladı. 2021’in ilk çeyreğine baktığımızda mobil aktif müşteri kazanımımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında arttı. Pandemi döneminden sonra da müşterilerimizin dijital kullanım alışkanlıklarını devam ettireceklerini düşünüyoruz. ‘Görüntülü İşlem Asistanları’ aracılığı ile aylık yeni müşteri kazanımımız yeni düzenlemeler sonrası 2 kata yakın artış gösterdi.’’ dedi.

Müşteri olma anından itibaren Yapı Kredi olarak kullanıcılara bankacılık ihtiyaçlarını dijitalden gerçekleştirebilecekleri bir dünya sunduklarını söyleyen Doğan, bu alanda hayata geçirilen regülasyonların, bankacılık sektörünün önünü açtığına dikkat çekti. Yapı Kredili olmak isteyen kullanıcılara sağladıkları bu hizmet kapsamında en iyi deneyimi hızlı ve güvenli bir şekilde sunmak için bir akış tasarladıklarını ifade eden Doğan, tüm bunların yanında dijitalleşmenin artmasıyla bankada müşteri olma dâhil tüm işlemler için kullanılan kâğıt oranını da azaltacağı için doğayla daha fazla barışık uygulamaların önünün açıldığını da vurguladı.

Dijital bankacılık alanında da durmaksızın çalıştıklarının altını çizen Yakup Doğan: “Yapı Kredi olarak önümüzdeki dönemde de dijital bankacılık alanında öncü konumumuzu sürdürerek, yeni teknolojileri en kullanışlı ve güncel halleriyle müşterilerimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi yeni teknoloji ve uygulamalarımızla müşterilerimizin hayatlarındaki sınırları kaldırarak ihtiyaç duydukları her anda yanlarında olacağız.’’ dedi.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.