Yapı Kredi yeni nesil ödeme yöntemleriyle müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor

Teknolojiyi yakından takip ederek her koşulda müşterilerinin süreçlerini pratik ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlayan Yapı Kredi’nin yeni dönemdeki çözümlerini ve gelecek hedeflerini Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen anlatıyor.

Küresel anlamda pek çok değişimi beraberinde getiren koronavirüs (COVID-19) salgını, ödeme alışkanlıklarından alışveriş tercihlerine çok sayıda rutini doğrudan etkiledi. Pandemi etkisiyle hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijitalleşme, ödeme sistemlerinde de etkisini gösterdi. Alışkanlıkların ve rutinlerin dijitalleştiği, temasın en aza indiği bu dönemde Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, yeni nesil ödeme yöntemlerini ve pandemiyle birlikte değişen ödeme alışkanlıklarını değerlendirdi.

Campaign Türkiye Pandemi süreci tüketicilerde ödeme alışkanlıkları ve alışveriş tercihlerini ne yönde etkiledi?

Serkan Ülgen Hepimizin hayatında büyük değişimlere sebep olan pandemi döneminde, Yapı Kredi olarak biz de değişimin bir parçası olduk. Her zaman olduğu gibi müşterilerimizin yanında olarak onların hayatlarını kolaylaştıracak çözümler sağlamaya ara vermeden devam ettik. Bununla birlikte hâlihazırda var olan dijital altyapı ve uygulamalarımız, pandemiyle birlikte daha büyük bir kitle tarafından kullanılmaya başlandı. 

Türkiye’yi kredi kartıyla tanıştıran ilk banka olarak, Worldcard ile alışkanlıkların değiştiği bu dönemde de 12.3 milyon kredi kartı ile sektördeki lider konumumuzu devam ettirdik. Bu yıl Worldcard ile 30. yılımızı kutladığımızı da eklemek isterim.

BKM verilerine göre ise 2021 yılının ilk altı ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %42 artmış durumda. 2021 yılı ilk yarısı ile geçtiğimiz yılın ilk yarısını karşılaştırdığımızda, sektörde kredi kartı işlem adetlerinde yaklaşık %20’lik bir artış söz konusu. Bu oran bankamızda da sektöre paralel bir şekilde gidiyor.

Ayrıca Yapı Kredi rakamlarına göre; 2021’in ilk altı ayında en çok harcama yapılan alanlar geçen sene olduğu gibi sırasıyla market/gıda, elektronik ve akaryakıt oldu. Alışveriş işlem adedini incelediğimizde ise en çok işlem market/gıda, telekomünikasyon ve yeme-içme/restoran sektörlerinden gerçekleştirildi.

Bunlara ek olarak pandemi döneminde temassız ödemelerde ciddi bir artış gözlemledik. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve alışveriş alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak kredi kartı, banka kartı ve NFC mobil ödeme ile şifresiz temassız ödeme limitini de sektör ile birlikte önce 250 TL’ye ardından 350 TL’ye yükselttik. Bugün geldiğimiz noktada, Yapı Kredi rakamlarına göre; fiziksel her üç işlemden iki tanesi şu anda temassız gerçekliyor. 

E-ticaret, pandemi ile birlikte kuşkusuz hızla yıldızı yükselen ve dikkat çeken bir alan oldu. Pandemi döneminde özellikle temassız ödemelerin ve e-ticaretin yaygınlaşması ve farkındalığın artması için önemli adımlar attık. Müşterilerimizin değişen harcama alışkanlıklarını takip edip, onların hayatını kolaylaştıracak kampanyaları hayata geçirmeyi sürdürüyoruz.

Campaign Türkiye Mobil ödemeler konusunda Yapı Kredi’nin müşterilerine sunduğu hizmetler neler?

Serkan Ülgen Pandemi döneminde müşterilerimizin kolayca benimsediği hizmetlerimizden biri de ödeme deneyimini kolaylaştıran mobil ödeme çözümlerimiz oldu. Yapı Kredi Mobil ve World Mobil uygulamalarımızda yer alan World Pay ile müşterilerimiz fiziksel kart olmadan ödemelerini dijital ya da fiziksel ortamlarda hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirebiliyor. 

Mobil Ödeme fonksiyonumuz sayesinde NFC destekli Android cihazlar ile telefon POS’a yaklaştırılarak doğrudan ödeme yapılabiliyor. Mobil ödemenin yanı sıra “QR Kod ile Ödeme” özelliği sayesinde Yapı Kredi Mobil ya da World Mobil kullanan tüm müşterilerimiz, telefon modelinden bağımsız olarak işlem anında fiziksel kart olmadan ödeme işlemini hızlı, güvenli ve temassız bir şekilde tamamlayabiliyor. World Pay çözümlerimizden bir diğeri olan “Araçta Ödeme” fonksiyonuyla ise müşterilerimiz Opet istasyonlarında yapacakları akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden kolayca tamamlayabiliyor. 

Çevrim içi alışverişlerde World Pay ile kart bilgisi girmeden kolaylıkla ödeme sağlanabiliyor. Müşterilerimiz ödeme esnasında World Pay ile ödemeyi seçmeleri durumunda otomatik olarak Yapı Kredi Mobil veya World Mobil uygulamalarına yönlendiriliyor. Ödeme yapacağı kartı, uygulamalarımız üzerinden seçerek alışverişlerini pürüzsüz bir deneyim ile tamamlayabiliyor. 

Campaign Türkiye Ödemeler alanında yeni trendleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Önümüzdeki dönemde Yapı Kredi olarak bu alandaki stratejiniz ne olacak?

Serkan Ülgen Ülkemiz bankacılık sektörü, özellikle dijital uygulamalarıyla yalnızca ülkemizde değil dünyada da öncü bir konumda bulunuyor. Türkiye’yi, bankacılık sektöründe bugün hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen pek çok ilkle tanıştıran banka olmanın gururuyla zamanın ötesindeki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojiyi çok yakından takip ederek müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak şekilde süreçlerimize entegre ediyoruz. Bu bakış açısıyla yeni nesil ödeme yöntemleri konusunda da sektörümüze öncülük ediyoruz. 

World Pay ile dijitalleşen alışveriş dünyasında fonksiyon setine yeni ödeme çözümlerini de ekleyerek bu çözümleri tek çatı altında sunan, sektörel iş birlikleriyle desteklenen, müşterinin ödeme süreci boyunca tüm ihtiyaçlarını güvenli ve hızlı bir şekilde karşılayan dijital bir platform olmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde müşterilerimizin mobil ödeme ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmeye ve World Pay’e yeni fonksiyonlar eklemeye devam edeceğiz.

Pandemi döneminde bir yeniliğimiz müşterilerimizin anında işlem yapabilecekleri dijital kartımız oldu. Müşterilerimiz kredi kartı başvurularını World Mobil, Yapı Kredi Mobil, İnternet Şubesi ve Müşteri İletişim Merkezi’nden yaparak kartlarının kendilerine fiziksel olarak ulaşmasını beklemeden, hemen kullanmaya başlayabiliyor. Yapı Kredi olarak 3.2 milyonluk kart adedimiz ile sektörde dijital kart adedinde liderliğimizi uzun süredir koruyoruz. Ödeme sistemlerinde yaşanan değişim ile birlikte hayatımıza giren dijital kart kullanımının her geçen gün büyük bir hızla arttığını söyleyebiliriz.

Ayrıca anında işlem yapılabilmesine olanak sağlayan ön ödemeli kartımız ‘World Nakit Dijital’ ile Yapı Kredi Mobil, İnternet Şubesi ve Müşteri İletişim Merkezi’nden, karta belirlenen limit kadar para yüklenip internetten alışveriş, fatura ödeme, GSM TL/paket yükleme gibi ihtiyaçlar anında karşılanabiliyor. 

Önümüzdeki dönemde fiziksel pek çok işlemin hızla dijitale taşınmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Yapı Kredi olarak ilerleyen günlerde de dijital bankacılık alanında öncü konumumuzla, yeni teknolojileri en kullanışlı ve güncel halleriyle müşterilerimizin hizmetine sunmayı sürdüreceğiz. Her zaman olduğu gibi yeni teknoloji ve uygulamalarımızla müşterilerimizin hayatlarındaki sınırları kaldırmaya ve ihtiyaç duydukları her anda yanlarında olmaya devam edeceğiz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.