Yapı Kredi Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı

Yapı Kredi uzun dönemli ekonomik büyümenin ancak çevresel ve sosyal sürdürülebilirlikle mümkün olacağına dair taşıdığı inanç ile sürdürülebilirlik yolculuğunda mesafe kat etmeye devam ediyor.

Yapı Kredi, uluslararası sürdürülebilirlik standartlarını temel alarak yürüttükleri çalışmaların bir sonucu olarak 2017 yılından bu yana Financial Times Stock Exchange Group’un (FTSE) sürdürülebilirlik endeksi olan FTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nde ve 2014 yılında kuruluşundan beri Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyorlar. Ayrıca, her sene Londra merkezli bir kuruluş olan Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project-CDP) İklim Değişikliği ve Su Programlarına yanıt vererek çevresel performans ve stratejilerini raporluyorlar. Son olarak 75. yaşını kutladığı 2019 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nin Kurucu İmzacıları arasında da yer alıyorlar.

Sürdürülebilir değer yaratma anlayışları doğrultusunda, tüm paydaşlarına ve gelecek kuşaklara 2011 yılından bu yana şeffaflık, sorumluluk ve hesap verebilirlik ilkelerini gözeterek hazırladıkları Yapı Kredi Sürdürülebilirlik Raporu’nu paylaşıyorlar.

Küresel Raporlama Girişimi (GRI) Standartları’nı ve GRI Finansal Hizmetler Sektör Bildirimleri’ni temel alarak hazırladıkları raporda Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Bankacılık Sektörü Kriterleri’ni göz önünde bulundurdular. Ayrıca raporda UN Global Compact’in İlkelerini, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni ve imzacısı oldukları Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) gerekliliklerini referans aldılar. Raporda yer alan enerji, salım, çevresel yatırımlar, yasal uyum, finans, iş sağlığı ve güvenliği, çalışan eğitimleri, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele ve insan hakları göstergelerine yönelik bağımsız bir denetim kuruluşu olan KPMG ile birlikte çalıştılar.

Çevresel etkileri en aza indirmek amacıyla sınırlı sayıda basılmış olan Yapı Kredi Sürdürülebilirlik Raporu 2018’e buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.