Yapay zeka ve işe alım süreci

Omar Oakes yapay zekanın, bilinç dışı ön yargının gizli tuzaklarına ilaç gibi gelecekmişçesine övüldüğünü düşünüyor.

Birçok kişi için iş aramak başlı başına bir iştir. Ancak işe alım süreci de işverenler için endişe verici olabiliyor; özellikle de ajanslar iş gücünü çeşitlendirme baskısı altında olduğu zaman…

Verileri anlamlandırmak ve takip etmekle ilgili görevleri duygusuz bir şekilde üstlenen yapay zeka platformları bazı insanlar tarafından bilinç dışı ön yargının gizli tuzaklarına çare olacakmış gibi gösteriliyor.

Reklam dünyasında personel alımı yapan kişilerin, aday seçiminin ilk aşaması için (özellikle de freelance çalışacaklarsa) yapay zeka arayışları giderek artıyor.

Yaratıcı sektörde işe alım uzmanı olan LIZH şirketi, Genie isimli Facebook Messenger chatbot’u yarattı. Bu chatbot, birkaç otomatik soruya verilen cevaplar yoluyla ajansları ve iş arayanları dakikalar içinde buluşturuyor. Genie’ye sadece bir başkasının daveti ile ulaşılabiliyor ve onu sadece geçici freelance çalışacak kişiler arayan ajanslar kullanabiliyor. Bunun halka açılması, sektörün geleceği için çok önemli olabilir: LIZH’in tahminleri 2030’a kadar reklamcılık sektöründe çalışanların %50’sinin freelance olarak çalışmaya devam edeceği yönünde.

LIZH’in ortaklarından biri olan Nick Grime, aracın freelance işe alım sürecini hızlandırmak amacıyla tasarlanmış olduğunu açıklıyor. Fakat yapay zekayı uygulamaya koymak, bunun her iki tarafın cevaplarını takip etmek ve süreci gelecekte daha etkili kılabilecek içgörüler yaratmak için de kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu öğretici unsur, insan beynine sağlam bir şekilde tutunmuş ön yargıların üstesinden gelebilir. Grime’in de kabul ettiği gibi, yapay zeka makinesi, insanları personel alım görevlilerinin bulunmuş olamayacakları pozisyonlara atadı.

BBD Perfect Storm tarafından yaratılan Genie, ajansların ve adayların bulunduğu küçük bir havuz olarak beta sürümü ile geçen yıl çıkarıldı. Şu an ise tamamlanmış bir ürün olarak piyasaya sürülmesi için son birkaç aşama daha kaldı. Saatchi & Saatchi, Droga5, ITV ve Gravity Road tarafından sanat yönetmenliği ve reklam yazarlığı gibi yaratıcı pozisyonlar için kullanıldı.    

Genişletilmiş süreçler

Başka bir sektör işe alım şirketi olan Grace Blue da bir yapay zeka ürünü geliştirdi. Bu ürün, yöneticilik pozisyonları için ajanslardan ilk olarak brief aldıklarında organizasyon araştırmacılarının yaptıklarının daha detaylısını yapacak. Bununla birlikte işe alım danışmanları, görüşme hazırlığı ve maaş konularında anlaşma gibi daha sonra gelecek olan aşamalarda adaylarla iletişim kuracak.    

Geçen yıl mayıs ayında başlatılan Hidden.IO hizmeti, deneyimli işe alım görevlilerinin ön yargısız işe alım süreçleri için teknolojiyi kullanmaya çalıştığının bir başka örneği. Bir müşteri ve iş arayan uygulaması aracılığıyla çalışıyor. Bu hizmeti kullanan herkes, temel verileri kaldırarak kimlikle ilgili ön yargıları önlemeyi amaçlayan gizli profiller yaratabiliyor.   

Wunderman, VaynerMedia ve MRM McCann gibi müşterilerle birlikte gelecek sene Hidden.IO sistemine makine-öğrenimini dahil etmeyi planlıyorlar. 

Hidden.IO’nun kurucusu Richard Bloom, uygulamanın geçici personeller bulmak için çok iyi olduğunu, çünkü bir adayın müsait olma durumunun yetenekleri kadar önemli olduğunu söylüyor. Ama bir insanla görüşme sürecinin, kalıcı personelin işe alımı için hala gerekli olduğu konusunda da ısrar ediyor.

Bu yaygın bir kaçınma davranışı. İşe alım firmaları yapay zekanın gücüne dair bilgi sahibi olsalar da, insan dokunuşunun genel işe alım sürecinde önemini koruduğu ve makine öğreniminin sınırları olduğu konusunda son derece kararlılar.

“Bu yolda insanların bir işe nasıl başvurduğunu etkileyen – görüşme hazırlıkları veya maaş konusunda uzlaşma olsun – birçok duygu türü ve tümsek var. Tüm bunlar, bir noktada insan müdahalesini işin içine dahil etmeden müşteri ve aday taraflarına için hizmet sağlamayı zorlaştırıyor.” diyor Bloom. Ajansların büyük çoğunluğunu CV’lerle meşgul olunan süreçlerden uzak tutmanın büyük bir zihniyet değişimini gerektireceğini de ekliyor.

Görüşme davetleri devam edecek

LIZH’den Grime, Genie’yi ajansların kalıcı personel işe alımı için uygulanabilir görmediğini söylüyor. Başlangıçtaki arama aşaması, yapay zeka yardımıyla halledilebilse de Grime, ajansların tüm önemli iş görüşmeleri aşamalarından vazgeçmeye istekli olabileceklerine veya olmaları gerektiğine inanmıyor.

Ancak bu büyük zihniyet değişimini gerçekleştirmeye istekli olan bir ajans var. Ete Davies bağımsız dijital ajans AnalogFolk’un Genel Müdürü Ete Davies, bilinç dışı ön yargılarla mücadele etmek için yapay zekayı görüşme aşamasında kullanmayı düşünüyordu. Ajans, görüşme öncesi aşamada göz kamaştırıcı CV’ler ve test bazlı uygulamalar talep ederek ön yargıları ortadan kaldırmak için çoktan çözüm aramaya başlamıştı. Davies’in tespit ettiği problem; kullanıma hazır çözümlerin birçoğunun, kendi içinde doğal ön yargılara eğilimli olan mevcut verilerden yararlanan ajanslara açık olması. Geçen yıl makine öğrenimine dayalı işe alım aracının, adayları cinsiyetten bağımsız bir şekilde değerlendirme konusunda hata yapmasıyla Amazon bu tuzağa düşmüştü. Çünkü erkeklerin CV’si veri modellemede fazla gösterilmişti.

Davies, yaratıcı insanları işe almak için yapay zekayı kullanmanın daha zor olduğunu çünkü müşteriyi idare etme, prodüksiyon ve analitiklerle karşılaştırıldığında pozisyonu değerlendirmede doğal bir öznellik olduğunu ekliyor.

Grace Blue’nun kurucu ortağı Jay Haines, en çok neye inandığını özetliyor: İnsanların evliliği ve yapay zeka gelecekte işe alım için en iyi sonuçları elde edecek. “İşe alımı en iyi şekilde yapanlar; veri, teknoloji veya yapay zekanın yaratamayacağı niteliklere sahip. Yine de oluşturulmuş veri kümesini ilk önce tanımlama ve sonra bundan yararlanma aşamalarında yapay zekanın getirdiği faydaları bilgi ile birlikte kullanabiliyorsanız, en ideal ortaklığa sahipsiniz demektir.”

Campaign Global Teknoloji Editörü

Omar Oakes

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.