Yakın gelecek öngörüleri: Yapay Zeka

Blackwood Seven’dan Carl Erik Kjærsgaard’a göre yapay zeka, medyada çalışanlar için bir tehdit olmak yerine, sektörün sahip olmaya ihtiyaç duyduğu bir tarafsızlık ve kesinlik sağlayacak.

 Carl Erik Kjærsgaard, Blackwood Seven Yönetici ve Kurucu Ortağı

Medya sektöründe çalışıyor olsanız da olmasanız da, 2016 yılında trend olan yapay zeka 2017 yılında da hüküm sürecek.

Son dönemde eleştirmenleri etkileyen TV programlarına bakın. Okyanusun bu tarafında, droidlerin bilinç kazandığı; fark edilmek, eşitlik, kendi yaşamları için savaştığı bir yakın gelecek vizyonu olan "Humans" var.

Ya da Amerika'daki Westworld zengin bir adamın, insanların gelip öngörülemez ve kanlı sonuçları olan emirler verebilmesi için tasarlanmış, karar verme imkanı olan robotlardan oluşan bir sanal oyun alanı.

Bugünün yapay zekası, özellikle reklam dünyasında tamamen pratikte kalan bir olay.

55 bin kez yaptığın şeyi, AI senin için yapabilir

İlk olarak, pazarlamacılar olarak bizler, gelecekte çok uzaklara sıçramaya son vermeliyiz. Yapay zekaya bizim yerimize geçmeyi öğretmiyoruz ve yapay zeka da kendisine bunu öğretmeyecek.

Makinelere “öğrenmeyi” giderek daha fazla öğretiyoruz ama şimdilik yapay zeka oldukça etkili bir robot. İnsanların da yapabileceği tekrarlanabilir, programlanabilir hareketleri yapmayı öğrenebilir; bunları daha az hata ve daha muhteşem bir tarafsızlıkla, daha hızlı bir şekilde yapar.

Bu yüzden, birçok hareketli parça ile hızlı değişen medya çevremizde çok fazla verilecek karar ve bunları yapmak için de çok az zaman varken, yapay zeka gerçek bir nimet. Bir medya planlaması için verilmesi gereken kabaca 55 bin karar var – bu ağır yükün hafifletilmesi için yapay zekanın nasıl bir fırsat olduğunu görmek adına işleri biraz kolaylaştırmak gerek.

Bunun yanında yapay zeka, tek bir alanda faaliyet göstermek üzere de eğitilebilir. Örnek olarak, yapay zeka bir resmi yapmak için gereken boyayı seçebilir ama hangi resmi seçeceğine karar veremez.

Müşterilerimiz için ısmarlama algoritmalar yaratmamızın sebebi bu. Yapay zeka pazarlamacıların araç kutusundaki yeni ve parlak bir aracı olsa da onu doğru yöne götürecek parlak zekalara ihtiyacı var.

Bilim kısmı

Yapay zeka reklamcılıktaki insan girdisinin yerini tamamen almayacak. Bizim özgün kabiliyetimiz strateji oluşturmak, geleceğe bakmak, tüketici davranışındaki gel-gitleri sezmek ve tüketicinin kaprisleriyle başa çıkmak. Bu da yaratıcılığı besleyen başarılı kampanyaların arkasındaki makinedir.

Fakat markalar sadece yaratıcılıkta başarılı değil. Kazanan markalar aynı zamanda kaynakların çoğunu yaratmada, zekice planlamada, katı bir biçimde hatta bazen zalimce etkililer. Bunlar da yapay zeka için ideal olan koşullar.

Yapay zeka, 12 kollu bir jonglör gibidir. Topların renklerini sorgulamaz, sadece onları nasıl daha hızlı, daha yükseğe atacağını ve bir kere de kaç tanesinin havada kalacağını bilir. Ve 12 kollu bir jonglör de 2 kollu bir jonglöre göre çok daha etkileyicidir.

Ve yapay zeka zorlu hesaplar yapabilir. Doğru kodlama ile (çünkü bir makine ne kadar zeki olarak anılsa da kodları kadar iyidir) yapay zeka, sonsuz veri akışı içinden, şirketleri çökertecek herhangi bir tehdidin olabileceği herhangi bir senaryoyu tahmin edebilir.

Sistem, medya planlarını buradan uzaya kadar geniş bir değişimin içine sokan müşteri yolculuğu içindeki kaçırılmış en önemli bağlantıları sağlayan, gizli detayları görebilecek zaman ve enerjiye sahip.

Her zaman açık olup yeni içgörüler üreten yapay zeka sonradan insanlar tarafından alınıp yaratıcılığa uygulanan altın değerindeki parçacıkları ortaya çıkarmaya yarayan test ve gerçek zamanlı öğrenmenin arkasındaki makinedir.

Duyguları yapay zekayla yenmek

Dahası, yapay zekanın şu anda duygulardan yoksun olması, onu bir sanattan öte bir bilime yakınlaştırıyor. Bu durum da CMO’lara, üst düzey yöneticilerin dilinden kendine güvenli bir şekilde konuşma gücü vererek yönetim kurulundaki nüfuzunu artırıyor. Daha fazla siyah ve beyaz, daha az gri tonlar.

Yapay zekaya sahip bir sistem, en uygun mecra karmasını bulabilir; istatistik ve metriklerin en iyi kombinasyonuna dayanan en iyi medya satın almasını tavsiye eder.

Yapay zeka aynı zamanda, öngörülen ROI ve optimal frekansın görüntülenebilirlik ve erişiminde de zor hesaplar yapmaya alışkın. Biz onu herhangi bir medya stratejisinin etkisini gösterebilen tahmini modelleme platformları içindeki birbirine benzemeyen kolların beslenmesinde kullanıyoruz. Ve bu yolla, nelerin başarıyla tamamlandığı ve bu tarz çıkarımların gelecekte ne tarz başarılara götüreceği gibi konularda somut deliller sunabiliyoruz.

Bir yapay zeka sisteminin girdileri kadar iyi olabileceğini savunabilirsiniz ve konu da bu. Bazı medya platformlarının görüntülenebilirlik istatistiklerinin doğruluğuna yönelik şüpheler gerçek. Eğer yapay zekanın satın alma tarafına yanlış figürler girilirse, önyargılı çıktılar beklenmesi de normal.

Peki ya medya platformlarının görüntülenebilirlik figürleri de yapay zeka tarafından sağlansaydı? Açıklama için yer yok. Bir, iki saniyelik ya da herhangi bir uzunluktaki videoda, ses olup olmaması konusundaki kabul edilebilir bir standartta fikir birliğine varılırsa, yapay zeka da aynı standart üzerinden çalışır. Sonuçlar üzerinde herhangi bir tercih ya da mesaj olduğu sorgulanamaz.

Sektör de böylesi bir tarafsızlık ve kesinlik istiyor ve 2017’de de yapay zekaya talebin keskin bir şekilde arttığı görülecek. Bu da şirketlerin, kanal, platform ve tüketici trendlerindeki artışa ayak uydurmasının tek yolu.

Yapay zeka veri bilimcilerin, analistlerin, medya planlamacıların, satın almacıların ya da kreatiflerin yerini mi alacak? Tamamen değil. Yapay zeka sadece bir araç. Hızlı davranan, geniş alana ulaşan bir çoklu araç. Sadece insanların ona verebileceği duygulara, içgüdülere ve öngörülemezliğe ihtiyacı var ve onlara çalışmalarında kullanmak üzere yüksek hız, yüksek kesinlik payı sağlıyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.