artwork

WPP’nin yeni CEO’su Mark Read oldu

5 sene önce

0

Dünyanın en büyük reklam ve pazarlama network’ü WPP’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Sir Martin Sorrell istifasının ardından tüm gözler bundan sonra ne olacağına çevrilmişti. 

Sorrell vakit kaybetmeden yoluna devam ederken şirket de yeni CEO’sunu belirledi: WPP’de Operasyondan Sorumlu Eş Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Mark Read.

51 yaşındaki Read, WPP Sorrell’in halefini ararken onun yerine memnuniyetle geçebileceği açıklamasında bulunmuştu.

Ücret karşılaştırması

Read, selefi Sir Martin Sorrell’den çok daha düşük bir ücret alacak. Kendisine % 250 maaş primi ile birlikte yıllık 975.000 sterlin ödenecek. Ayrıca performansla ilgili de prim alacak (LTIP award). Bu miktar, beş yıllık bir süreçte ölçülen performansla maaşının % 350’si kadar. Bir de maaşın % 20’si kadar bir nakit ödeneği alacak.

Sorrell, FTSE 100 Endeksi’nde reklamcılık endüstrisinde en yüksek ücret alan chief executive şöhretine sahipti. Sadece geçtiğimiz sene 13.9 milyon pound kazanmıştı. Ama 2015 ve 2016 yıllarında bu rakam sırasıyla 48.1 milyon pound ve 70.4 milyon pound’du.

Read nasıl bir yönetici?

Sorrell’in gidişinin ardından geçici olarak yöneticilik koltuğunu devralan Roberto Quarta, Read hakkında övgüyle bahsederek, “bilge ve etkili yöneticiliğinden” bahsediyor: “Bu şirket için doğru lider olduğuna dair hiçbir şüphe yoktu.”

WPP, son yıllarının en kötü finansal dönemlerinden birini yaşıyor ama Read, global network iş modelinin sona ermediğini söylüyor.

Sir Martin Sorrell’in istifasının ardından sadece WPP’nin değil, reklam ve pazarlama iletişimi dünyasının geleceği de konuşulmaya başlanmıştı.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...