WPP’nin vergi öncesi kârı yüzde 19 arttı

Reklam devi WPP, 2013 yılının ilk yarısında vergi öncesi kârının 427,1 milyon pound olduğunu açıkladı. Bu, geçen yıl bu zamana göre, reklam ve medya yatırımı yönetimiyle yüzde 19,4’lük bir artış anlamına geliyor.

WPP ilk altı ayda 5,33 milyar pound’luk bir grup geliri sağladı. Bu geçen yıla göre yüzde 7,1’lik bir artış anlamına geliyor.

WPP müşteri datası, artan bir reklam ve promosyon harcaması olduğunu yansıtıyor. İkinci çeyrekte özellikle FMCG’de güçlü bir reklam harcaması devam ediyordu. PR ve kamu işleri dışında tüm bölgelerde ve tüm iş segmentlerinde sürekli bir büyüme vardı.

WPP İngiltere ve ABD’de yılın ikinci çeyreğinde gelişme gösterdiklerini ama bunun Batı Avrupa kıtasındaki hızlı gelişen pazarlar ve olgun pazarlardaki daha yavaş büyüme oranlarıyla dengelendiğini belirtti.

Küresel olarak reklam ve medya yatırımı yönetimi, 2013’ün ikinci çeyreğinde geçen yıla oranla yüzde 4,7’lik, ilk çeyreğe oranla yüzde 3,9’luk bir büyüme ile  “en güçlü performans sergileyen sektör” oldu.

Bu arada medya yatırımı yönetimi reklamcılıktan daha güçlüydü ve ikinci çeyrekte iki haneli bir büyüme sağladı. Medya yatırımı yönetimi geçen yıla göre ilk yarıda yüzde 8’den daha fazla bir büyüme sağladı.

Grubun faaliyet kârı 2013’ün ilk yarısında 513,8 milyon pound’a erişti; bu da geçen yıla göre yüzde 10’luk bir artış anlamına geliyor.

WPP’nin toplam cirosu ilk altı ayda 22,74 milyar pound olurken geçen yıla göre yüzde 5 arttı. WPP gelirinin Temmuz ayında ilk altı aya göre daha iyi olduğunu belirtirken aylık büyüme oranının Temmuz ayında en yükseğe ulaştığını belirtti. Holding, yılın ikinci yarısında ve üçüncü çeyreğinde ilk yarıdan daha güçlü bir büyüme bekliyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.