WPP, siber saldırının kurbanı oldu

WPP, fidye yazılım virüsünden kaynaklanan siber saldırının kurbanı oldu ve tüm personel bilgisayarlarının internet bağlantısını kesmek zorunda kaldı.

Dünyanın en büyük reklam şirketi ve ona ait ajanslar, “büyük ve global bir kötü amaçlı yazılım saldırısına” maruz kaldı.

WPP’nin grup bilişim kurulu başkanı Robin Dargue, grup bünyesindeki birçok şirketin kullanıcının bilgisayarındaki dosyaları kilitleyip açtırmak için ücret ödemeye zorlayan yazılım virüsü tarafından zarar gördüğünü bildirdi.

Saldırı sadece Windows bilgisayarlarını ve programları etkiledi; Apple Mac’ler ve mobil cihazlar etkilenmedi; yine de Windows programlarına dayalı olan email ve Skype gibi hizmetler kullanılabilir durumda değildi.

WPP’nin global sitesi wpp.com engellenmişti ancak şu an siteye ulaşmak mümkün.

“Petya” olarak adlandırılan fidye yazılımı, dünya çapındaki birçok şirkette aksaklıklara neden oldu. Bunların arasında Fransa’nın çok uluslu inşaat şirketi Saint-Gobain, Evraz ve Rosneft gibi madencilik ve petrol şirketleri ve Danimarka’nın köklü deniz taşımacılığı şirketi AP Moller-Maersk bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.