WPP evden çalışma sistemine geçti

WPP, koronavirüs salgını için önlem olarak evden çalışma sistemine geçti.

WPP CEO’su Mark Read, COVID-19 vakaları arttıkça çalışanlardan birbirlerine destek olmalarını istedi. Read, dünyadaki bütün WPP çalışanlarından, koronavirüs salgınına önlem olarak mümkün olduğunca evden çalışmalarını istedi.

Globalde 100 binden fazla personele sahip olan WPP, 14 Mart Cumartesi günü çalışanlarıyla paylaştığı notta yerel yönetimlerin uyguladığı politikaya bağlı kalınacağını ve seyahatlerin minimuma indirilmesi için çalışmaların başladığını belirterek şunları söyledi:

COVID-19 tüm hayatımıza dokunuyor. Bu huzursuzluktaki en önemli önceliğimiz sizin sağlığınız. Virüsün toplum üzerindeki etkisini azaltmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bir sonraki duyuruya kadar şirket CEO’larının izni olmadan yurt içi ve yurt dışı iş seyahati yapılmayacak.”

Grup, çalışanları ile paylaştığı notta özellikle İtalya ve Çin’de yaşananlardan sonra buradaki çalışanların bir süredir uzaktan çalıştığını ve artık diğer lokasyonlarda yer alan çalışanların da ofislere gitmektense evden çalışabileceklerinin üstünde durdu.

Bu süreçte Google, Ford ve Unilever dahil olmak üzere WPP’nin en büyük müşterilerinden bazılarının da koronavirüs nedeniyle evden çalışmaya başladığı biliniyor.

Read’in WPP çalışanları paylaştığı notun tamamı ise şu şekilde:

COVID-19 tüm hayatımıza dokunuyor. Bu tedirgin edici zamandaki en önemli önceliğimiz sizin sağlığınız ve virüsün toplum üzerindeki etkisini azaltmak için elimizden geleni yapmak. Hükümetler, bilim insanları ve tıbbi danışmanlar şirketlerden iki şey yapmalarını istiyorlar: Virüsün yayılmasını azaltmak için yardımcı olmak ve ekonomiyi işler halde tutmak.

Artan tehdit göz önüne alındığında, aldığımız önlemleri artırıyoruz ve global olarak uzaktan çalışma politikasına geçeceğiz. Ayrıca iş seyahatlerine daha fazla kısıtlama getireceğiz.

Binalarımız açık olacak ancak insan yoğunluğunu ve işe gidip gelenleri büyük ölçüde azaltmak için harekete geçiyoruz. Mümkün olan her yerde sizden uzaktan çalışmanızı istiyoruz. Bazı işlevlerin ofislerde gerçekleştirilmesi gerektiğinde, yöneticileriniz ne yapılması gerektiğini belirlemek için sizinle birlikte çalışacak ve çalışma düzeninde daha fazla esneklik gelecek.

Daha fazla fiziksel mesafe ve temizlik ile güvenli ofis ortamları sağlayacağız. Ayrıca, ofise gelme konusunda endişesi olan herkes, yöneticisine danışarak uzaktan çalışabilir. Ekip liderleri uzaktan çalışma politikamız ve sizi nasıl destekleyeceğimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlayacak. İşlerimizin devam edeceğini tekrar belirtmek istiyorum. Her birinize bu yeni çalışma biçimine uyum sağlayacağınız konusunda büyük bir inancım var. Müşterilerimize ve birbirimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğimizi biliyorum.

Birçok ofiste bu yeni çalışma politikamızı test ettik. Çin’deki ve İtalya’daki ekiplerimiz bir süredir uzaktan çalışıyordu. Bu deneyimlerimizde gördük ki etkili bir şekilde çalışmaya devam edebiliyor ve müşterilerimize işleri zamanında teslim etmeye, hatta yeni işler kazanmaya devam edebiliyoruz.

Bu süreçte çok daha düzenli ve sık el yıkamaya, önerilen sosyal mesafeyi korumaya özen göstermeliyiz. Resmi mercilerden gelen tavsiyelere uymak, kendinizi iyi hissetmiyorsanız ofise gelmemek konusunda hassasiyetinizi bekliyoruz.

İş seyahatlerini bir süredir kısıtlamıştık, ancak artık CEO’nuzun izni olmadan yurt içi veya yurt dışı iş seyahatine çıkmamak gibi gelişmiş bir politikaya geçiyoruz. Şimdiden bu konularda verdiğiniz taahhüt için her birinize teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki birkaç ay zor olacak. Hepimiz, arkadaşlarımız ve ailemiz için endişeliyiz.

Uzaktan çalışmanın da kendi içinde zorlukları var tabii. Ancak sizlerden hem kendi sağlığınızı hem de çalışma arkadaşlarınızın sağlığını önemsediğinizi göstermenizi rica ediyorum. Bu yüzden lütfen birbirinize dikkat edin. Bu önemli bir fark yaratacak. Her zamanki gibi, sorularınız varsa lütfen yöneticinizle konuşun veya bana yazmaktan çekinmeyin.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.