artwork

WPP AKQA’yı satın aldı

11 sene önce

0

WPP sürpriz bir kararla General Atlantic’in sahibi olduğu bağımsız dijital ajans AKQA’yı satın aldığını açıkladı. AKQA WPP’den ayrı bir marka olarak kurucusu ve CEO’su Ajaz Ahmed önderliğinde varlığını sürdürecek.

Genel Başkan Tom Bedecarré  ise yeni kurulacak WPP Ventures isimli şirketin başkanı olacak. Şirket silikon vadisindeki dijital fırsatların peşinde olacak.

Müşterileri arasında Google, Nike, Unilever gibi markaların da bulunduğu AKQA için WPP’nin 540 milyon dolar verdiği konuşuluyor. Bu fiyat WPP’nin, Publicis Groupe 2009’da Razorfish’i 500 milyon dolara satın aldığından beri yapılan en yüksek dijital satın almayı gerçekleştirdiğini gösteriyor.

2010 yılında Japon network Dentsu’nun, ajansı 600 milyon dolara satın almayı kabul etmediği biliniyor.

San Francisco, New York, Washington, Londra, Paris, Amsterdam, Berlin ve Şangay’da ofisleri bulunan AKQA’nın dünya çapında toplam 1160 çalışanı bulunuyor. 2011 yılında 189 milyon dolar gelir elde eden şirketin 2012’de bu miktarı 230 milyon dolara çıkarması bekleniyor.

Konuyla ilgili konuşan Sir Martin Sorrell “AKQA’nın yenilikçi takımı ve girişimcileriyle aramıza katılmasından çok mutluyuz.  Uzun zamandır yaratıcılıklarına, teknolojik yeteneklerine ve yaptıkları ödüllü işlere hayranlık duyuyorduk.” dedi.

2001 yılında ajansı kuran Ahmed ise satın almayı  “WPP ile ortaklığımız sayesinde artan kaynaklarımız ve genişleyen alanımız ile daha enerjik, yenilikçi ve yaratıcı olacağımıza inanıyorum.” diyerek yorumladı.

Senin için
Tümünü göster
Elmaslarla bezenmiş kredi kartıyla daha havalı olun

Kartınızı pırlantalı almaz mıydınız?...

Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...