artwork

WPP 4 milyar dolarlık Coca-Cola konkurundan zaferle çıktı

1 sene önce

0

Dentsu, işi “tamamlayıcı medya ortağı” olarak sürdürüyor ve Coca-Cola, yaratıcılığa yönelik açık kaynak yetenek havuzundan yararlanacak.

WPP yılın en büyük konkurlarının birinden zaferle çıktı. Coca-Cola pazartesi günü, WPP’nin OpenX adlı birim altında faaliyet gösteren “global pazarlama ağı ortağı” olacağını doğruladı. Ekip, Coca-Cola’nın tüm marka portföyünde Costa ve Innocent dahil olmak üzere global girişimlerinde yaratıcı, medya, veri ve pazarlama teknolojisini yönetecek.

Bir basın duyurusunda Coca-Cola, WPP ile olan ilişkisini, derinliği açısından “coğrafi ölçeği ve erişimi göz önüne alındığında” sektörde benzeri görülmemiş olarak nitelendirdi.

Coca-Cola Global Pazarlama Müdürü Manolo Arroyo: “Yeni pazarlama operasyon modelimizi tasarlarken, geniş bir coğrafi ve çeşitlendirilmiş iş ağını başarılı bir şekilde yönetirken de basitliğin kritik öneme sahip olduğunu giderek daha net anladık. Pazarlama dönüşümümüzü hızlandırırken WPP ile ortak olmaktan mutluluk duyuyorum.

WPP’nin global çapta entegre tüketici deneyimleri sunabilmesi adına gereken çeviklik, hız ve veriye dayalı bilgileri dengeleme becerisinden etkilendik. WPP küresel ölçekte başka hiçbir ağın veremeyeceği yaratıcı mükemmellik ve benzersiz pazarlama yeteneklerini getirecek.” dedi.

WPP CEO’su Mark Read: “The Coca-Cola Company’nin dönüşümü ve büyümesi için bir katalizör olan Küresel Pazarlama Ağı Ortağı olarak görevlendirilmekten; ihtiyaç duyulan olağanüstü yaratıcılığı, veri açısından zengin içgörüleri ve medya uzmanlığını sunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Dentsu “tamamlayıcı medya ortağı” olarak adlandırılmıştı ve uzmanlığı olduğu belirli coğrafyalarda medyayı yönetti.

Arroyo: “Dentsu zengin içgörüleri, bağlantılı tüketici deneyimlerini tasarlamak ve yürütmek için gereken öncü analitiği, teknoloji yetenekleriyle birleştiren inanılmaz bir ajans. Bizim için mükemmel bir tamamlayıcı ortak.” dedi.

Coca-Cola’nın ajans kadrosu; şirketin, dünyanın en iyi yaratıcılarından faydalanmasını sağlayan “açık kaynaklı” yaratıcı modeli de içerecek yani marka holding şirketlerinin parçası olan ajanslar, büyük ve küçük bağımsız ajanslar veya çevrim içi içerik oluşturucularla çalışabilecek.

Geçen aralık ayında başlatılan konkura WPP, IPG, Dentsu, Publicis gibi ana holding şirketleri katıldı. MediaSense medya tarafında konkur danışmanıydı ve PwC medya konkurunu yönetti.

2015 yılında kazanan IPG’nin UM’i için konkur kötü sonuçlandı. Coca-Cola’nın tüm ABD medya satın alma tarafı da dahil olmak üzere işin yaklaşık %30’unu elinde tutuyordu.

Arroyo: “IPG, Coca-Cola markalarına olan tutkusunu sürekli olarak gösterdi ve dünyanın her yerindeki en önemli işlerimizden bazılarını çıkardı. McCann ve Mercado gibi ajansları, şirket için önemli ortaklar olmaya devam edecek.” dedi.

Konkurun son aşamalarında yer alan ancak önemli bir katılımı olmayan Publicis, marka için bazı projeler üzerinde çalışmaya devam edecek.

Arroyo sözlerine şöyle devam etti: “Bir diğer finalist Publicis Groupe tarafından gerçekleştirilen çalışmayı özellikle takdir ediyorum. Dünya standartlarında yetenekleri göz önüne alındığında Publicis, düşüncemize meydan okuyan cesur bir vizyona sahip olağanüstü bir ajans olduğunu kanıtladı. Publicis ve Leo Burnett gibi ajanslar, yaratıcılığı veri ve teknolojiyle harmanlıyor ve stratejik kadromuzun bir parçası olarak onlarla çalışmaktan heyecan duyuyorum.”

Konkur 200’den fazla ülkeyi kapsıyordu; Coca-Cola’nın yaratıcı, medya, pazarlama teknolojisi, üretim yönetimi, alışveriş ve deneyimsel pazarlama işlerini içeriyordu.

Arroyo: “Tüketiciler bütünsel bir deneyime tepki veriyor (mesajı mecradan ayırmıyorlar) ve bu yüzden gerçekten tüketici merkezli bir ajans modeli tasarladık. Bu model, medya ve verilerle güçlendirilmiş deneyimler dahilinde büyük ve cesur fikirler, yaratıcılığın gücü ile entegre halde.” dedi.

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...