Worldcard 30. yılını kutluyor

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen kredi kartı alanında, pek çok yeni uygulamayı tüketicilerle ilk kez buluşturan Worldcard bugün 30. yılını kutluyor.

Dijitalleşmenin hayatımızda açtığı alana uyumlu bir şekilde evrimleşerek plastik bir kart olmanın ötesine geçen kredi kartları, 30 yıllık bir serüveni ardında bırakırken, Türkiye’yi kredi kartı ile tanıştıran Yapı Kredi de World’ün 30. yılında düzenlediği basın toplantısı ile ülkemizde kartlı ödemelerin geleceğine ışık tuttu. 

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen: “1991’de World markası doğdu. Aradan geçen 30 yılda, World ile sektörde kredi kartı alanındaki kilometre taşlarını oluşturduk. Her zaman tüketici ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlayan ve karşılayan marka olarak daima pazarda farklılaşmayı başardık. Türkiye’deki kredi kartı pazarının mimarı olmakla kalmayıp, geliştirdiğimiz yenilikçi uygulamalarla yalnızca ülkemiz için değil dünya kredi kartları sektörü için de yepyeni ufuklar açtık. Her yeni ürün ve hizmetimizle sektörümüzü ileri taşıyor ve müşterilerimize benzersiz bir bankacılık deneyimi yaşatıyoruz.” dedi. 

Pandemi ile hızla değişen ve daha da dijitalleşen bir dünya 

Pandemi döneminde temassız ödemelerde ciddi bir artış gerçekleştiğinin de altını çizen Ülgen, şu değerlendirmede bulundu: “Pandemi döneminde özellikle temassız ödemelerin ve e-ticaretin yaygınlaşması, farkındalığın artması ve kullanımının teşvik edilmesi adına önemli adımlar attık. Müşterilerimizin değişen harcama alışkanlıklarını takip edip, onların hayatını kolaylaştıracak kampanyaları hayata geçirdik. Bu dönemde World Mobil üzerinden sunduğumuz kampanyaları da pandemi döneminde ortaya çıkan ve değişen farklı ihtiyaçlara göre düzenledik. Kampanya kurgularını hem fiziksel mağazalarda hem de e-ticarette geçerli olacak şekilde güncelledik. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve alışveriş alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak kredi kartı, banka kartı ve NFC mobil ödeme ile şifresiz temassız ödeme limitini sektörle birlikte önce 250 TL’ye, ardından 350 TL’ye yükselttik. Bununla birlikte kredi kartlarımızın neredeyse hepsi, banka kartlarımızın ise yarısı temassız özellikli. Yaptığımız tüm bu çalışmaların neticesinde, Yapı Kredi kartları ile yapılan her 3 peşin fiziki işlemden 2’si temassız ödeniyor. Bu oranlar bize tüketicilerin temel ağırlıklı olarak ödemelerini temassız yapmaya başladığını gösteriyor.”

Ayrıca pandemi döneminde World Pay ödeme çözümlerinin kullanımının arttığını söyleyen Ülgen, ödeme sistemlerinde yaşanan dönüşümü vurgulayarak, 2021 yılının ilk 8 ayı ile geçen yılın aynı dönemi karşılaştırıldığında World Pay’in toplam işlem adedinin ve toplam cirosunun da yaklaşık 2.5 katına çıktığını aktardı. 

Yapı Kredi yeni nesil ödeme yöntemlerinde sektördeki trendleri belirliyor

En yeni teknolojilerin sağladığı kolaylıkları ödeme noktasında kullanarak sektördeki trendleri belirlediklerinin altını çizen Ülgen: “Türkiye’nin lider kredi kartı platformu Yapı Kredi World olarak fiziksel ve dijital dünya arasındaki sınırların kalktığı günümüzde, dijital ve kartlı ödeme sistemlerindeki dönüşümün öncülüğünü üstleniyoruz. Yapı Kredi Mobil ve World Mobil uygulamalarında yer alan World Pay ile müşterilerimiz kart plastiği olmadan ödemelerini online alışveriş ya da fiziksel ortamlarda hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Mobil Ödeme fonksiyonu sayesinde NFC destekli Android cihazlar ile telefonu POS’a yaklaştırarak doğrudan ödeme yapılabiliyor. Mobil ödemenin yanı sıra “QR Kod ile Ödeme” özelliği sayesinde Yapı Kredi Mobil ya da World Mobil kullanan tüm müşterilerimiz telefon modeli bağımsız, işlem anında plastik kart arayışına girmeden ödemeyi hızlı, güvenli ve temassız bir şekilde tamamlayabiliyor. World Pay çözümlerinden bir diğeri olan “Araçta Ödeme” fonksiyonuyla ise müşterilerimiz Opet istasyonlarında yaptıkları akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden kolayca tamamlayabiliyor.’’ diye konuştu.

“Gelecek için pürüzsüz bir alışveriş deneyimi tasarlıyoruz”

Çevrim içi alışveriş ve fiziksel mağazalarda ödemelerin alışılagelmiş yöntemler yerine daha hızlı, pürüzsüz ve kolay bir deneyimle tamamlanmasını sağlamak için çalıştıklarını söyleyen Ülgen, şu bilgileri verdi: “Biz sektörde pek çok ilke imza atmış Yapı Kredi olarak ‘Ödeme plastik kart ile, ödeme kabulü ise POS cihazı ile yapılır’ kalıbını yıkmak ve ödeme sürecindeki tüm partileri bu kalıpların dışına çıkarmak istiyoruz. Online alışveriş ve fiziksel mağazalarda ödemelerin alışılagelmiş metotlar yerine daha hızlı, pürüzsüz ve kolay tamamlanmasını sağlayarak müşterilerimize bütüncül bir deneyim sunmak öncelikli hedefimiz. Böylece tüm paydaşlarımıza alışveriş sürecinin entegre bir şekilde çalışabileceği kapsamlı bir platform sunmayı hedefliyoruz. Müşterilerimiz kartları olmasa dahi hesaplarından ya da alışveriş anında başvurup alabilecekleri kredi tutarı ile alışveriş deneyimlerini bölmeden işlemlerini tamamlayabilecekler. Bunun yanı sıra diğer bankaların kartlarıyla da plastik karta ihtiyacı duyulmadan, World Pay ödeme yöntemlerini kullanılabilecek teknolojiler üzerinde çalışıyoruz.”

Dünya Kadar Sade ile tüketim çılgınlığının karşısında duruyor

Öte yandan Yapı Kredi’nin iş dünyasına sağladığı fayda ve etki alanından dolayı sürdürülebilirlik konularında önemli bir misyon üstlendiğine dikkat çeken Ülgen: “Her alanda sınırları kaldırmayı misyon edinmiş bir banka olarak yalnızca kendi iş alanımızda değil her alanda toplumumuza değer katmak en büyük önceliğimiz. Bu amaçla sürdürülebilirlik stratejimizi ortak değer yaratmaya dayandırıyor, tüm çalışmalarımızı buna göre planlıyor ve yönetiyoruz. Sürdürülebilirlik alanında Yapı Kredi olarak ulusal ve uluslararası pek çok girişimin içindeyiz. Ülkemizde de bu alanda öncü çalışmalara imza atıyoruz. Tüm iletişim kanallarımızda yüksek sesle sürdürülebilirlik konuşuyor, konuyu olabildiğince gündemde tutarak bireyler üzerinde farkındalığı artırmayı ve dünyamıza daha iyi bir gelecek bırakmayı hedefliyoruz. Bu hedefle ‘Dünya Kadar Sade’ projemizle de yine farklı bir alanda sınırları kaldırdık. Ülkemizin öncü ve lider kredi kartı markası olarak tüketicilerimizi daha fazla harcama yapmaya yönlendirmek yerine, sadeleşme ve akıllı alışverişe davet ettik. Çünkü sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı da düşünerek tüketim olgusuna çok daha bilinçli bir şekilde yaklaşılması gerektiğine inanıyoruz. Alanında uzman konukları ağırladığımız Dünya Kadar Sade projemiz ile tüketim çılgınlığının tam karşısında duruyoruz.’’ diye konuştu.

Değişen alışkanlıklar sektörlere de yansıdı

Yapı Kredi Grup Direktörü İçten Akalın ise World’ün bugün yaklaşık 35 milyon kart, 20 milyonu aşkın müşteri adedi ve lisans bankaları dahil 900 bin üye işyerinin olduğu büyük bir ekosistemi temsil ettiğini belirterek, “Bugüne kadar Worldcard ile 25 milyar işlem yapıldı. Dakikada ise yaklaşık 5.000 kişi cebinden Worldcard’ı çıkartıyor. Toplam kazanılan puan miktarı 12milyar TL’yi aşmış durumda. Aynı zamanda World uzun zamandır olduğu gibi alacak bakiyesi hacmi ile Türkiye’nin ve Kıta Avrupası’nın en büyüğü konumunda.” dedi.

Pandemi döneminde gıda/market ve elektronik sektörlerinde sürekli bir büyümeye görüldüğüne dikkat çeken Akalın:“Pandemi döneminde restoran, seyahat ve giyim harcamalarında keskin bir düşüş gözlemledik. Ancak bu sektörler hızlıca toparlanarak pandemi öncesi seviyeye ulaştı. Hatta restoran harcamaları 2021’in ilk 8 ayında bir önceki yıla göre yüzde 34 artarak, pandemi öncesi seviyesinin de üzerine çıktı. Pandemi bazı sektörleri olumsuz etkilese de bazı sektörler için fırsat yarattı. Gıda ve elektronik harcamaları e-ticaretin de etkisiyle pandemi boyunca düzenli bir şekilde arttı, artmaya da devam ediyor. Gıda harcamaları 2021 yılının ilk 8 ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 26, elektronik ise e-ticaretin de etkisiyle yüzde 66 oranında arttı.” diye konuştu. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.